• Přečtěte si v ZT
  • Slovensko
  • Komentář
  • Předplatit
  • Akce
  • Inzerovat
  • Přílohy
  • E-shop
  • Kontakt
Produkt was added to your cart

Košík

Rubrika: Rostlinná výroba

Úvodní stránka Zprávy Category: Rostlinná výroba

Loňské srážky byly jako na houpačce, střídaly se extrémy

19. 1. 2021Rostlinná výrobaPočasízdenekmakovicka

Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad a prosinec patřily z hlediska srážek k sušším měsícům, únor, červen, srpen, září a říjen byly nadprůměrné. Normální byl pouze květen. Podle odborníků z projektu InterSucho srážková houpačka neuškodila krajině, avšak pro zemědělství znamenala řadu problémů. Celkový roční srážkový úhrn 761 milimetrů řadí rok 2020 mezi srážkově nadnormální, řekl Zdeněk Žalud, který v projektu zaštiťuje adaptaci na klimatickou změnu a sucho.

Sklizeň ovoce loni vzrostla o devět procent na 141.375 tun

15. 1. 2021Rostlinná výrobaOvocezdenekmakovicka

Sklizeň ovoce v České republice loni meziročně vzrostla o devět procent na 141.375 tun. Z dlouhodobého pohledu byla ale podprůměrná, když proti průměru sklizní předchozích pěti let byla nižší o osm procent. Razantní propady úrody ovocnáři loni zaznamenali u meruněk a třešní. Vyplývá to z bilance sklizně Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ).

Vědci upravují geny chmele, chtějí víc prospěšných látek

14. 1. 2021Rostlinná výrobaChmelzdenekmakovicka

Chmel by v budoucnu mohl mít více léčivých látek i hořkých kyselin. Vědci z Česka toho chtějí docílit pomocí genetických úprav CRISPR-Cas9. Pro úpravu chmele je využili jako první na světě, techniku úspěšně otestovali na genu ovlivňujícím barvu. Nyní je zajímají geny zásadní pro tvorbu látek, které jsou důležité pro pivovarnictví nebo farmacii. Biologické centrum Akademie věd ČR (BC AV) o tom informovalo v tiskové zprávě.

Hraboši byli v prosinci aktivnější než v listopadu

7. 1. 2021Rostlinná výrobaHrabošizdenekmakovicka

Hraboši byli v prosinci aktivnější než v listopadu, když pracovníci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) zjistili v průměru 817 tzv. aktivních východů z nor na jeden hektar půdy, což bylo meziměsíční navýšení o pět procent. Ústav tak v tuzemsku v současnosti eviduje 31 okresů ohrožených kalamitním výskytem hraboše. Řekla to mluvčí ústavu Ivana Kršková.

Ceny jablek od srpna klesly téměř o 30 procent na 35 Kč/kg

6. 1. 2021Rostlinná výrobaJablka, Ovocezdenekmakovicka

Ceny jablek mezi loňským srpnem a prosincem klesly o 29,5 procenta na 34,59 koruny za kilogram. V srpnu se v obchodech jablka prodávala za rekordních téměř 50 korun za kilogram. Od té doby jejich ceny postupně klesají. V meziročním porovnání byla cena jablek na konci loňského prosince vyšší o devět procent, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Tržní produkce zeleniny v Česku loni mírně klesla na 230.835 tun

6. 1. 2021Rostlinná výrobaZeleninazdenekmakovicka

Tržní produkce zeleniny v České republice loni podle předběžných odhadů mírně klesla na 230.835 tun z 232.082 tun v roce 2019. Loňský rok pěstitelé zeleniny považují za průměrný, museli se ale potýkat s dopady pandemie koronaviru i poklesem farmářských cen. Informaci je ze situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství, která je zaměřena na zeleninu.

Ústav: Letošní úroda chmele klesla o 17 procent na 5925 tun

7. 12. 2020Rostlinná výrobaChmelzdenekmakovicka

Letošní úroda chmele byla průměrná a proti loňsku klesla o 17 procent na 5925 tun „zeleného zlata“. Sdělila to mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. V hlavní Žatecké oblasti se úroda snížila o 953,75 tuny na 4323 tun, což je meziroční pokles o 18 procent. Podle tajemníka Svazu pěstitelů chmele Michala Kovaříka stojí za slabší úrodou počasí, zvlášť pak nedostatek srážek v oblasti v letních měsících. Průměrný výnos letos činil 1,19 tuny na hektar, loni by o 0,24 tuny na hektar vyšší.

Francie vyhlásila boj importované sóji kvůli problému odlesňování

2. 12. 2020Rostlinná výrobaSójazdenekmakovicka

Francie chce snížit svoji silnou závislost na dovozu sóji z Jižní Ameriky, oznámil dnes podle agentury Reuters francouzský ministr zemědělství Julien Denormandie. Ministr mimo jiné upozornil, že produkce sóji v Latinské Americe přispívá k odlesňování. Brazilský národní výzkumný ústav INPE přitom v pondělí informoval, že brazilský amazonský prales letos utrpěl největší ztráty od roku 2008. Například asi 40 procent sóji dovezené do Británie z Brazílie, Argentiny a Paraguaye nemá jasný původ, napsal dnes list The Guardian.

Ve většině republiky zemědělce stále trápí vysoká půdní vlhkost

24. 11. 2020Rostlinná výrobaPůdazdenekmakovicka

Především na Moravě, v jižních a východních Čechách a na Vysočině nadále převládá vysoká vlhkost půdy. Sucho se nadále vyskytuje jen lokálně v severozápadních a západních Čechách. Ve většině republiky vysoká vlhkost ornice způsobuje problémy s dokončením zemědělských prací, řekl klimatolog a jeden z tvůrců projektu InterSucho Pavel Zahradníček.

Počasí letos na jižní Moravě nejvíce poškodilo meruňky a broskve

24. 11. 2020Rostlinná výrobaOvocezdenekmakovicka

Sklizeň ovoce na jižní Moravě byla u jabloní, višní, švestek, slív a rybízu pravděpodobně vyšší než loni. Pěstitelé naopak sklidili méně třešní, meruněk a broskví. Hrušek je zhruba stejně, vyplývá z odhadu roční sklizně Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Kvůli teplé zimě přešly ovocné stromy ze spánku do rašení o týdny dříve než obvykle. Mrazy způsobily trvalé poškození u peckovin a u jádrovin deformace plodů, řekla tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Zdeňka Klemšová.

Bramboráři na Vysočině čekají ztráty, při vyšší úrodě klesl odbyt

19. 11. 2020Rostlinná výrobaBramboryzdenekmakovicka

Pěstitelé na Vysočině přepokládají, že na letos sklizených bramborách prodělají, přestože se jich urodilo víc. O část odbytu přišli kvůli zavřeným jídelnám, na tuzemský trh se podle nich navíc tlačí levné brambory ze zahraničí. Sklizeň zdržovaly deště, někde se protáhla až do listopadu. Zbytky nesklizených polí byly v Česku ještě zkraje tohoto týdne.

Počasí komplikuje sklizeň cukrové řepy, pole jsou rozmáčená

12. 11. 2020Rostlinná výrobaCukrová řepazdenekmakovicka

Počasí letos na podzim komplikuje sklizeň cukrové řepy z polí, která jsou podmáčená. Například cukrovar v Dobrovici na Mladoboleslavsku se kvůli tomu potýká s menšími zásobami cukrovky ke zpracování, hrozilo i snížení produkce, nakonec se tak ale zatím nestalo, řekl PR manažer společnosti Tereos TTD Jakub Hradiský.

Déšť zpozdil sklizeň brambor a cukrovky o týdny

9. 11. 2020Rostlinná výrobaSklizeňzdenekmakovicka

Sklizeň podzimních plodin se kvůli dešťům opozdila o tři týdny až o měsíc. Dnes to na on-line tiskové konferenci uvedli zástupci Zemědělského svazu ČR. Kromě sklizně brambor a cukrovky se zpožďuje i setí ozimých plodin.

Zemědělské družstvo Klapý bude žádat o náhradu tři miliony korun

9. 11. 2020Rostlinná výrobaHrabošizdenekmakovicka

Zemědělské družstvo Klapý na Litoměřicku bude žádat Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) o náhradu ve výši zhruba tří milionů korun za ušlý zisk. Zemědělci kvůli výskytu chráněných opeřenců nemohli plošně aplikovat Stutox II, prostředek na hubení přemnožených hrabošů. Řekl to ředitel družstva Otakar Šašek.

Prima Agri má odborníka na krmení krav, jež dojí i 60 litrů denně

8. 11. 2020Rostlinná výroba, Živočišná výrobaMaso, Mlékozdenekmakovicka

Až 60 litrů mléka denně nadojí některé krávy prachatické firmy Prima Agri PT. Firma staví na krmení s vysokým obsahem živin, na něž si najala specialistu. Letos společnost, která hospodaří téměř na 1300 hektarech, měla rekordní výnos u řepky, 4,5 tuny z hektaru. Do budoucna plánuje i bourárnu masa s bufetem. V koronakrizi teď podporuje zdravotníky z prachatické nemocnice. Řekl to jednatel František Hodina. Společnost vyhrála regionální kolo soutěže Firma roku.

Někteří jihočeští zemědělci nemohli kvůli mokru osít pětinu ploch

7. 11. 2020Rostlinná výrobazdenekmakovicka

Až pětinu ploch zatím nemohli osít někteří jihočeští zemědělci. Deště ztížily setí ozimých plodin i podzimní práce, opožděná je sklizeň kukuřice na zrno i sóji. Problémy jsou i se sklizní druhých otav na zmáčených loukách, stejně jako nejde zorat všechnu půdu, aby byla připravená na jaro. V některých podnicích komplikuje práce koronavirová nákaza. Sdělili to jihočeští zemědělci.

Promáčená pole komplikují na jižní Moravě podzimní polní práce

7. 11. 2020Rostlinná výrobazdenekmakovicka

Zpoždění prací na polích o dva až tři týdny, problémy se sklízením kukuřice, setím ozimých plodin, ale i rozmetáním hnoje a další péčí o půdu způsobuje zemědělcům na jihu Moravy letošní deštivé a vlhké počasí. Sdělili to zástupci zemědělců.

Ústav: Počty hrabošů v říjnu klesly o 37 pct, je jich méně než loni

3. 11. 2020Rostlinná výrobaHrabošizdenekmakovicka

Počty přemnožených hrabošů klesly v říjnu meziměsíčně o 37 procent. Stále ale výzkumníci zaznamenali 664 aktivních východů z nor na hektar, loni jich touto dobou bylo 764. Současné hodnoty odpovídají u ozimých plodin 3,3násobku tzv. podzimního prahu škodlivosti. Sdělila to mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Hlodavců je stále nejvíce v Ústeckém a Středočeském kraji, nárůst v říjnu zaznamenal Jihočeský kraj, dodala.

Koronavirus zvýšil na Ostravsku zájem o krouhané zelí

3. 11. 2020Rostlinná výrobaZeleninazdenekmakovicka

Koronavirus letos zvýšil zájem o krouhané zelí. Jeho producenti na Ostravsku zaznamenali navíc i řadu nových klientů, kteří toužili po vitamínové bombě v podobě podomácku nakládaného kysaného zelí. Řekla to vedoucí Zahradnictví Poruba v Ostravě Františka Bestová. Období prodeje krouhanky nyní vrcholí. Společnost ZP Otice dokonce kvůli zájmu lidí prodej o týden prodloužila.

Úroda hroznů je letos příznivá, ničí ji ale srnčí zvěř

3. 11. 2020Rostlinná výrobaRéva vinnázdenekmakovicka

Úroda vinných hroznů bude letos o několik procent nad dlouhodobým průměrem. Některé bobule z běžné sklizně jsou ale ještě na keřích, nejspíš tak půjde o nejpozdější sklizňový termín, uvedli zástupci Vinařské unie na tiskové konferenci. Vinicím letos podle nich méně škodili hraboši, kteří byli na Moravě přemnožení loni. Naopak škody od špačků jsou již překonané ztrátami, které způsobila srnčí zvěř.

Load More

Chcete víc zpráv?

Přihláste se pro odběr novinek Zemědělského týdeníku:

Zprávy

  • Komentujeme (4)
  • Mechanizace (3)
  • Politika a ekonomika (47)
  • Rostlinná výroba (99)
  • SR (36)
  • Upoutávka na číslo (20)
  • Živočišná výroba (47)
  • Zprávy (4)

Latest Listings

  • Koupím kůrovcové dříví
  • Traktorista, opravář zemědělských strojů + pracovnice do živočišné výroby
  • Zemědělské stroje – staré 1930
  • PRODEJ – VELKOOBJEMOVÉ KRMENÍ
  • Poptávám zemědělce

Štítky

Brambory Ceny Chmel chřest Cukrová řepa Dotace Drůbež Hnojivo Hraboši Hrách husy Jablka Ječmen Kozy Kukuřice Maso Med Mléko mák Obilí ovce Ovoce Pesticidy Pojištění Potraviny Pracovníci Prasata Pšenice Půda Ryby Réva vinná Sklizeň Skot Sucho Sója Traktory Veletrh Veterinářství Výstavy Včely Zahraniční obchod Zelenina Řepka olejná řepka Žně

E-shop

  • Knihy (8)
  • Předplatné (2)
Leden 2021
Po Út St Čt Pá So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
« Pro    

Kontakt

Profi Press, s. r. o., Jana Masaryka 2559/56b, 12000 Praha 2
+420 222 200 071
info@zemedelskytydenik.cz