• Přečtěte si v ZT
  • Slovensko
  • Komentář
  • Předplatit
  • Akce
  • Inzerovat
  • E-shop
  • Kontakt
Produkt was added to your cart

Košík

Rubrika: Komentujeme

Úvodní stránka Category: Komentujeme

Úspěch, ale…

25. 1. 2022Komentujemezdenekmakovicka

Demonstrace před úředem vlády ČR minulý týden podle pořadatelů přinesla změnu v přístupu vlády k národnímu strategickému plánu, když bylo zrušeno uvažované zastropování přímých plateb, což bezesporu úspěchem je. K dalšímu požadavku, snížení podílu přímých dotací na první hektary, tzv. redistribuce, na původních deset procent, byl ovšem Fialův kabinet hluchý. Ten sice snížil tento díl z uvažovaného stropu 30 na 23 procent a ministr zemědělství hovoří o přijatelném kompromisu, že je to ale nejvíc ze všech zemí unie, už ale nedodal. Pouze jeden z pobaltských států zvolil pro tyto platby 22procentí část, Německo 12procentní, všechny ostatní, tedy zbývajících 24 států, ponechalo minimální hranici, tedy deset procent. A to je to, co mě na celé věci zaráží. Proč třeba Francouzi nebo právě Němci, Slováci a třeba i Maďaři, kde je podíl velkých farem také poměrně značný, k radikálnímu navýšení redistribuce nepřistoupili? Obě dnes už bohužel znesvářené strany, tedy Asociace soukromého zemědělství na jedné a Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR na druhé straně, o dopadech tohoto opatření mluví diametrálně odlišně. Asociace jásá, prý to přinese pro jejich členy, kterých je údajně kolem sedmi tisíc, zasloužené finanční prostředky navíc, o které byli až dosud obíráni, a proto se prý nemohli dostatečně rozvíjet. Zástupci obou pořadatelů protestní demonstrace zase mluví o tom, že více peněz na takzvané první hektary vyvolá reakci od vlastníků půdy, kteří budou požadovat vyšší nájmy, což přinese další růst nákladů. Už to může být smrtelné právě pro menší podniky, kteří z vyšších dotací nedostanou nic nebo jen málo. Také oni totiž…

Kyvadlo

11. 1. 2022Komentujemezdenekmakovicka

Tak ne evropská Komise, která měla hlavně některé technické připomínky a upozorňovala na nedostatečnou ekologičnost našeho Strategického plánu SZP, ale nová vláda se rozhodla tento dokument doslova rozcupovat. Skoro rok a půl na něm pracovalo několik desítek lidí z různých organizací a ministerstva, aby uzavřeli kompromis, který by zachoval konkurenceschopnost našich producentů zemědělských komodit. Nyní jde ale bohužel už jen o cár papíru, který zřejmě skončí v koši. O tom, že je to doslova políček a podpásovka hlavně těm, kteří se starají o zásobování našeho trhu potravinami, není třeba snad ani mluvit. A odůvodňovat to tím, že je třeba kyvadlo opět vychýlit do centra z dosavadní pozice preference velkých podniků, je už naprostá hloupost. To proto, že malí zemědělci rozhodně opomíjeni až dosud nebyli, kdo tvrdí něco jiného, tak vědomě lže. Stačí připomenout, že jejich počet v posledních letech významně rostl a kdyby se jim to nevyplácelo, určitě by nezačali v té době jejich údajného útlaku hospodařit. Pokud projde to, o čem nová vláda uvažuje, tedy zvýšení podílu redistribuce přímých plateb z deseti na třicet procent a zavedení jejich zastropování, přičemž naše podniky nebudou moci započítávat náklady na pracovníky, kyvadlo se vychýlí někam, kde se zcela vymkne kontrole. Už proto, že lze očekávat další tlak na růst nájmů i ceny půdy. Díky tomu se prodraží výroba potravin, která už dnes trpí růstem nákladů vzhledem ke zvýšení cen energií, potažmo dalších surovin, jako jsou hnojiva, krmné směsi a další nezbytné prostředky pro zemědělskou výrobu. Osobně mám velkou úctu k menším, a hlavně ke středním podnikům, které vznikly…

Velké oči

7. 1. 2022Komentujemezdenekmakovicka

Jak ukazuje několik zpráv z dnešního vydání našeho týdeníku, s národními strategiemi, které by naplnily požadavky evropské Komise na prosazení ekologičtějšího zemědělství, není spokojenost jen u nás, ale také v dalších členských zemích. Platí to například o Německu, kde ekologičtí zemědělci mají zásadní připomínky ke krokům tamní vlády, které by měly zaručit, že v roce 2030 bude podíl ekologického zemědělství třicet procent. Ale vraťme se k nám, i tady se ozývají hlasy, zvláště po volbách, že strategie připravená minulým vedením ministerstva je nedostatečná. Moc se nedivím, že se ozvali nikoli hlavně ti, kterých se to zejména týká, tedy zemědělci, kteří budou muset opatření realizovat, ale jak já říkám hlavně ekoteroristé z Hnutí duha. A také jsem před Vánoci četl na internetu článek o tom, že komise připravený dokument doslova rozcupovala. Vzhledem k tomu, že autora osobně znám a vím, že mu většina našich zemědělských podniků leží v žaludku, moc jsem obsahu nevěřil. A jak dokládá zpráva z ministerstva opět v dnešním čísle, udělal jsem dobře. Ono se totiž dalo čekat, že komise bude mít k materiálu připomínky, ostatně stejně, jako v mnoha jiných případech, je normální, že z drtivé většiny totiž nic neprošlo na první pokus. Nešlo tedy o nic světoborného, jen o běžný proces projednání dokumentu a dělat nyní z komára velblouda asi mělo něčemu sloužit, jinak si to vysvětlit nedovedu. Šlo doslova o šíření poplašné zprávy tak běžné pro dnešní dobu. Druhá věc je, zda tyto připomínky budou proveditelné. Patřím k těm, kteří jsou přesvědčeni, že požadavky Komise jsou v řadě věci nereálné, že zkrátka měla velké oči. Přes řadu připomínek mnoha nevládních…

Ceny klesají

26. 7. 2020Komentujemezdenekmakovicka

Ceny zemědělských výrobců se snižují, za červen dokonce o nejvíce za poslední tři roky. Jestliže v květnu klesly o 2,7 procenta, v minulém měsíci to bylo už o 4,4 procenta. Svým způsobem jde o očekávaný vývoj. Po zahájení sklizně raných brambor u nás klesají vždy ceny této potraviny. Samozřejmě rok od roku je to jinak, ale nové brambory od domácích zemědělců znamenají zvýšení nabídky, a tím i snížení cen. Horší je to už se snižováním cen živočišných produktů, kdy zemědělci doplácejí hlavně na to, že jatka jsou v okolních státech z velké části uzavřená, o maso tedy není zájem. Propad těchto cen u nás dosáhl například u vepřového masa až pěti korun na kilogram a ani perspektiva nehovoří o tom, že by se tento trend měl změnit. Po loňském zotavení trhu po situaci v Číně tak nyní chovatelé zvláště prasat dostávají další ránu.Nepříjemný je i pokles cen většiny obilovin a olejnin. Na rozdíl od předpovědi komoditních »odborníků«, kteří se nechali při zveřejnění odhadů žní na začátku července slyšet, že nižší předpověď sklizně bude znamenat růst cen obilí, a také pečiva. Jak je vidět, trh se chová jinak, ceny se určují zcela jinde než u nás, jak jsem poznamenal minule, což potvrzuje i letošní rok. Nejde zatím o fatální propad, přesto pro zemědělce to také není dobrá zpráva. Na rozdíl o produktů živočišné výroby, obilovin a olejnin dál stoupají ceny zeleniny a ovoce. Opět dá se říct logický vývoj. To proto, že jsme pěstování těchto plodin u nás doslova obětovali, sady nezabírají ani polovinu výměry stavu…

Odhady

17. 7. 2020Komentujemezdenekmakovicka

První odhady příští sklizně předpokládají nižší sklizeň základních obilovin, než tomu bylo loni. Podle zkušeností z minulých let lze předpokládat, že skutečnost bude zcela jiná. Už proto, že v polovině června, ke kterému se tyto odhady dělají, lze opravdu obtížně vyslovit jednoznačný názor.Vzpomeňme třeba na minulý rok. Tehdy se v této době rozhodně nedalo předpokládat, že řepka jen sotva přesáhne ve výnosu třítunovou hranici, jaká byla nakonec skutečnost. Ještě v polovině června se zdálo, že výsledek bude lepší, jenže přišly doslova tropy, které řepkové šešule spálily, takže výsledek nakonec pěstitele hodně zklamal. Letos je ale situace zcela jiná. Vláhy je dostatek, takže by to mohlo mít na intenzitu nejen řepky, ale i obilovin příznivý vliv. Otázkou však je, jak se to promítne na kvalitě hlavně potravinářských odrůd. Jedna věc je výnos, druhá celkové plochy. U nich jsme v posledních letech svědky jejich snižování zejména u řepky, ale letos i ozimé pšenice, naopak vzrostla výměra žita a hlavně ovsa. Co se týká řepky, je to svým způsobem pochopitelné. Na jedné straně v posledních dvou třech letech klesla rentabilita jejího pěstování s ohledem na nižší výnosy, a také cenu. Na druhou stranu v části laické veřejnosti stále přetrvává odpor k této plodině, který je podle mě nezasloužený a pramení hlavně z neznalosti věci. Často to vypadá, že proti řepce jsou lidé jenom proto, že jim vadí žlutá barva v krajině. Bohužel do tohoto boje proti této olejnině se pustili i někteří politici, aby získali potřebné hlasy, takže lze předpokládat, že řepka nebude mít i nadále u nás na růžích ustláno. A protože podobná…

Pachtovné

11. 7. 2020Komentujemezdenekmakovicka

I když zejména v posledních letech se u nás zvyšuje výměra zemědělské půdy, která patří těm, kteří na ní hospodaří, stále většina pozemků používaných k zemědělské výrobě je pronajata. Není to ale nic divného, platí to i o původních členských zemích unie. I v nich je zřejmý úbytek počtu zemědělských podniků, zvyšování jejich výměry, a tudíž i podílu pronajaté půdy. Ti, kteří skončí s hospodařením, si totiž půdu většinou nechávají a svým sousedům ji raději pronajímají. A proč by ne! Pachtovné je tam totiž už mnoho let na poměrně slušné úrovni a znamená příjemný pravidelný příjem. Jenže to samé už začíná platit i u nás. Jestliže ještě před několika málo lety se nájemné v řadě případů vyplácelo většinou naturálně, třeba v podobě několika pytlů obilí nebo poražených prasat, v současné době to je již zcela jinak. Podle údajů Agrární komory dokonce nyní roční nájemné, které zemědělci v celém Česku zaplatí majitelům půdy, dosáhlo úrovně, kterou podniky obdrží za stejnou dobu na dotacích. Jinými slovy, aby mohli hospodařit, musí vše, co dostanou z unie a ze státního rozpočtu, odevzdat majitelům půdy. Příčina této, dá se říct radikální změny za poměrně krátkou dobu, je jasná. Cena půdy hlavně v posledním desetiletí rapidně vzrostla a podle různých údajů už dosáhla vyšší úrovně, než je průměr unie. Důvod je nutné spatřovat zejména v přístupu těch, kteří přijali pravidla, která u nás v současné době platí pro prodej zemědělské půdy. Ve většině vyspělých zemí totiž platí určitá ochrana zemědělců, kteří na půdě hospodaří a mají ji pronajatu. Majitel, pokud ji chce prodat, to musí…

Co připravujeme

4. 7. 2020Komentujemezdenekmakovicka

Na začátku prázdnin vždy informujeme o našich záměrech na druhé pololetí, nejinak je tomu i dnes. Za svou novinářskou éru jsem zažil řadu veletočů, to, co se děje letos, je ale něco ojedinělého, unikátního, co se zřejmě už v budoucnu, alespoň doufám, nebude opakovat. Zemědělství sice naštěstí není obor, jako například cestovní ruch či různé služby, ve kterých se koronavirová krize podepíše snad nejvíce, přesto cítíme napětí z toho, jak se celá situace vyvine. Vycházíme ale z toho, že zemědělci budou dále zakládat úrodu, k tomu budou potřebovat pracovní prostředky, a také informace o tom, co je v oboru nového. A to je úkol nás, odborných novinářů. Myslím ale, že by to měl být úkol také pro marketing firem, které jsou se zemědělstvím úzce spojeny, tedy pro banky, společnosti prodávající techniku, osiva, chemické přípravky apod. První informace se týká naší ankety Traktor roku. Hlasování nyní vrcholí, jak jsme uveřejnili zhruba před měsícem, bude uzavřeno k půlnoci 3. července. Poté hlasy zpracujeme a uveřejníme výsledky. Počítáme, že se tak stane v druhé polovině tohoto měsíce. Bohužel chybějí hlasy z veletrhu Techagro, přesto počet hlasujících bude podle nás reprezentativní, jejich počet se blíží tisícovce. Těší nás, že účast díky internetu je doslova mezinárodní. Své hlasy totiž poslali nejen čeští milovníci zemědělské techniky, ale i slovenští, a také například z Maďarska nebo dokonce z Bosny či Francie. Původně jsme počítali s tím, že cenu pro traktor s nejvyšším počtem hlasů předáme místo v Brně náhradně na výstavě Země živitelka, jenže ta byla rovněž letos zrušena, takže tento akt bude komornější, pouze při návštěvě nominující společnosti. Mohu…

Chcete víc zpráv?

Přihláste se pro odběr novinek Zemědělského týdeníku:

Zprávy

  • Komentujeme (7)
  • Mechanizace (23)
  • Politika a ekonomika (470)
  • Potravinářství (14)
  • Rostlinná výroba (545)
  • SR (79)
  • Upoutávka na číslo (44)
  • Živočišná výroba (208)
  • Zprávy (27)

Latest Listings

  • Mechanizátor /Organizátor rostlinné výroby /předák
  • Poptávka kulatina KPZ
  • Business Analytik vývoje zemědělských aplikací
  • Koupím kůrovcové dříví
  • Traktorista, opravář zemědělských strojů + pracovnice do živočišné výroby
  • Zemědělské stroje – staré 1930
  • PRODEJ – VELKOOBJEMOVÉ KRMENÍ
  • Poptávám zemědělce

Štítky

Brambory Ceny Chmel chřest Cukrová řepa Dotace Drůbež ekologie Hraboši Jablka Jahody Jarní práce Ječmen Kukuřice Maso Meruňky Mléko mák Obchod Obilí Ovoce Pekaři podnik Potraviny Potravinářství Počasí Pracovníci Prasata Protesty Pšenice Půda Ryby Réva vinná sady Skot Sucho Traktory Veletrh Veterinářství Výstavy Včely Zahraniční obchod Zelenina Řepka olejná Žně

E-shop

  • Knihy (9)
  • Předplatné (2)
Březen 2023
Po Út St Čt Pá So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
« Úno    

Kontakt

Profi Press, s. r. o., Jana Masaryka 2559/56b, 12000 Praha 2
+420 222 200 071
info@zemedelskytydenik.cz

Copyright ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.