Výroba masa v Česku letos ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 4,3 procenta na 116.277 tun. Zvýšila se produkce vepřového, hovězího i drůbežího masa. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K růstu ale podle úřadu přispěla hlavně nízká srovnávací základna z druhého čtvrtletí roku 2020, kdy za první vlny koronavirové pandemie výroba masa meziročně klesla o 2,2 procenta. Nákup mléka v letošním druhém čtvrtletí klesl oproti loňsku o 2,1 procenta na 782,8 milionu litrů.
Pokud by se vývoj produkce masa srovnával s obdobím před pandemií, byl by růst za letošní druhé čtvrtletí podle ČSÚ nižší. „Vzhledem k poslednímu srovnatelnému období před koronavirovou pandemií, druhému čtvrtletí roku 2019, vychází výsledek produkce masa vyšší o dvě procenta,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková.
Nejvýrazněji rostla letos ve druhém čtvrtletí oproti roku 2020 produkce vepřového masa, a to o 6,4 procenta na 54.717 tun. Výroba hovězího masa stoupla o 4,3 procenta na 17.996 tun a drůbežího masa o 1,8 procenta na 43.542 tun. Klesla jen produkce skopového a kozího masa, která ale výrazně kolísá. Snížila se téměř o 60 procent na 21 tun.
Počty poražených kusů zvířat například u skotu celkově stouply meziročně o 5,5 procenta na zhruba 58.100 a u prasat o 7,9 procenta na 596.300. Výrazně vzrostly porážky prasnic, kterých přibylo o 27,6 procenta. Stavy chovaného skotu a prasat se ve 2. čtvrtletí meziročně výrazněji nezměnily. Ke konci čtvrtletí bylo v Česku chováno 1,524 milionu prasat, což bylo oproti loňsku o 0,2 procenta více. Stav skotu stoupl o 0,4 procenta na 1,413 milionu.
Oproti loňsku vzrostly ve druhém čtvrtletí také ceny jatečného skotu, které se zvýšily o 3,3 procenta. Chovatelé prodávali třeba jatečné býky za průměrnou cenu 46,19 koruny za kilogram v živé váze, nebo 84,07 koruny za kilogram v jatečné hmotnosti. U cen jatečných kuřat bylo zaznamenáno mírné meziroční zvýšení o 0,9 procenta. Výrobci prodávali jatečná kuřata první třídy jakosti v průměru za 23,01 koruny za kilogram v živé váze.
Ceny jatečných prasat však výrazně klesly, zlevnění dosáhlo 17,7 procenta. Ceny činily v průměru 27,88 koruny za kilogram živé hmotnosti nebo 36,25 koruny za kilogram masa. „Přestože výroba masa se v poslední době zvyšuje, zemědělci se potýkají s nepříznivou úrovní cen, za které prodávají jatečná zvířata. Navíc ceny vstupů rostou mnohem rychleji. Tento trend se nejvíce projevuje v chovu prasat,“ doplnila Markéta Fiedlerová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ. Mléko zemědělci prodávali ve druhém čtvrtletí v průměru za 8,84 koruny za litr, což bylo oproti loňsku o 2,9 procenta více.
Zahraniční obchod s masem měl v Česku ve druhém čtvrtletí dál zápornou bilanci, kdy dovoz do země výrazně převažoval nad vývozem z Česka do ciziny. Hovězího masa bylo dovezeno 10.514 tun, což bylo meziročně o 29,9 procenta více, zatímco vývoz stoupl jen o 2,1 procenta na 2912 tun. Dovozy hovězího masa pocházely podle statistiků nejvíce z Polska, Nizozemska a Německa. Dovoz vepřového masa vzrostl o 5,9 procenta na 68.024 tun a vývoz o 16,2 procenta na 8617 tun. Vepřové se dováželo z Německa a Španělska, ale také z Polska či Belgie. Drůbežího masa bylo dovezeno 25.390 tun, což bylo o 7,3 méně než loni. Vývoz sice vzrostl o 22,4 procenta, ale s objemem 4166 tun dál značně zaostával za dovozem. Více než polovina drůbežího masa byla do Česka dovezena z Polska.
ČR není podle ekonoma Štěpána Křečka z firmy BH Securities v produkci masa soběstačná kvůli stravovacím návykům obyvatel země. „Češi konzumují nejvíce vepřové maso. Díky cenové dostupnosti roste na oblibě drůbeží maso, naopak hovězího masa konzumujeme kvůli vysoké ceně relativně málo,“ sdělil.
„Nejvíce nás trápí cena vepřového, která se dlouhodobě pohybuje pod nákladovými cenami, řekl ČTK místopředseda Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků Jiří Milek. Přesto členové Iniciativy věří, že se trh srovná. „Díky přicházející zelené vlně v Evropě jsme plni očekávání, že se bude například snižovat uhlíková stopa a zamezí se zemím, které dotují svoji produkci prasat, aby k nám svoje produkty levně dovážely,“ dodal.