Úroda vinných hroznů bude letos o několik procent nad dlouhodobým průměrem. Některé bobule z běžné sklizně jsou ale ještě na keřích, nejspíš tak půjde o nejpozdější sklizňový termín, uvedli zástupci Vinařské unie na tiskové konferenci. Vinicím letos podle nich méně škodili hraboši, kteří byli na Moravě přemnožení loni. Naopak škody od špačků jsou již překonané ztrátami, které způsobila srnčí zvěř.
„Ukončení sklizně předpokládáme až koncem druhého listopadového týdne, kdy budeme sklízet pozdní odrůdy. Bude to jeden z nejpozdějších termínů v historii našeho vinařství,“ uvedl ředitel Habánských sklepů Josef Svoboda.
Sklizně letos v polovině října vinaři přerušili kvůli dešťům, nyní musí zpracovat větší množství úrody v krátkém čase. Očekávají, že letošní rok bude vhodnější pro bílá vína, nejspíš bude méně přívlastkových vín.
V posledních letech rostou škody způsobené srnčí zvěří, podle Svobody srnky na vinicích zdomácněly a ztratily plachost. Podle něj nemají některá myslivecká sdružení zvládnutý jejich odstřel. Podle Pavla Vajčnera ze Znovínu Znojmo se je vinaři snaží různou „lidovou tvořivostí“ odradit, aby nepřeskakovaly ploty a neokusovaly mladé výhonky.
Od příští středy bude v ČR v prodeji 312 druhů svatomartinských vín ze 74 vinařství. Na trh má podle odhadů Vinařského fondu, který známku propůjčuje, přijít asi 1,75 milionu lahví vína označeného touto známkou. Na trh v Česku se každoročně dostává kolem dvou milionů lahví svatomartinského vína. Loni vyrobilo 97 vinařství 366 druhů těchto vín, letošek tak představuje pokles o pětinu.
Podle prezidenta unie Ondřeje Beránka mají vinařské firmy letos těžší období kvůli uzavřeným hromadným akcím, jako jsou košty, plesy, předvánoční večírky, adventní trhy a hlavně uzavřená gastronomická scéna. Mladé svatomartinské je podle něj velmi dobře pitelné minimálně do Vánoc, ale spíš i v prvním čtvrtletí dalšího roku.
ČTK