Žně ve středních Čechách skončily, výnosy jsou meziročně vyšší, a to jak u obilí, tak u řepky, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství. V některých lokalitách ale až dvě třetiny úrody poškodili hraboši.
„V celkovém vyhodnocení je to pro nás průměrný až lehce nadprůměrný rok,“ řekl agronom podniku Agra Řisuty Vítězslav Krček. Agra Řisuty hospodaří na 2650 hektarech zemědělské půdy na Kladensku a Rakovnicku.
Loni celkově sklidili zemědělci v regionu 1,5 milionu tun obilovin, letos je to téměř 1,6 milionu tun obilovin. Průměrný výnos na hektar dosáhl 6,25 tuny, uvedlo ministerstvo zemědělství. Loňský průměrný výnos sklizených obilovin ve středních Čechách podle údajů Českého statistického úřadu dosáhl 5,8 tuny na hektar.
Výnosy byly letos vyšší oproti předchozím třem rokům, ale nedosáhly hodnot rekordních výnosů v letech 2015 a 2016, uvedl Krček. Letošní výnosy podniku u pšenice na hektaru dosáhly průměrně 6,5 tuny, u ječmene jarního zhruba 5,2 tuny a u ozimého ječmene 5,7 tuny. Ke zvýšení výnosů přispěly červnové deště. „I když srážek nebylo tolik jako všude okolo, tak to stačilo, aby částečně pokryly deficit, který byl od půlky března do druhé poloviny května,“ řekl Krček.
Podle něj byly výnosy v jihozápadní části podnikem obhospodařovaného regionu výrazně vyšší než v severovýchodní části. Zprvu to zemědělci přisuzovali suchu, ale poté se ukázalo, že silný vliv měli hraboši, kteří se v této lokalitě přemnožili. „Zatímco v té jihozápadní části jsme sklízeli pšenice, které měly i třeba k devíti tunám, tak na druhé straně to nebyly ani tři tuny výnosu,“ doplnil agronom. Dodal, že nebyl rozdíl v agrotechnice a paradoxně horší sklizeň byla na lepších půdách.
Při boji s hraboši farmáři testují stroj, který vytvoří umělou noru, do které se hraboši napojí a konzumují z ní návnady. Do nory se ale nedostanou jiná zvířata a nehrozí tak otrava ostatních druhů. Zemědělci také čekají, jak dopadne vyjednání s ministerstvem zemdělství o výjimce pro plošnému používání jedu likvidujícího hraboše.
Zatímco v některých částech regionu sklizeň pozdrželo deštivé počasí a sklízelo se až do konce srpna, v regionu, v němž působí Agra Řisuty, bylo sucho a většinu obilí už měla společnost pod střechou kolem 10. srpna, což bylo dříve než obvykle.
Meziročně vyšší jsou ve Středočeském kraji i výnosy řepky, oproti loňským přibližně 3,1 tuny na hektar stouply zhruba o 0,4 tuny na stejné ploše. Celkem středočeští zemědělci sklidili přes 306.000 tun řepky. V případě Agry Řisuty byla ale sklizeň řepky podle Krčka mírně podprůměrná, činila 3,3 tuny na hektar.
Ve středních Čechách bylo letos obilovinami oseto téměř 254.000 hektarů, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství. Loni bylo podle údajů Českého statistického úřadu obilovinami oseto přes 262.000 hektarů ploch, tedy přibližně o 8000 hektarů více. Řepka ve středních Čechách zabírá téměř 87.000 hektarů zemědělské půdy, což je zhruba o 4000 více než loni.
ČTK