Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) začal vydávat rozhodnutí o zálohách na opatření na podporu ozdravení chovů. Vyplácí se až 50 procent dotace, chovatelé dostanou až 800 milionů Kč. Podpora se zaměřuje proti šíření nákaz u prasat a na ozdravení chovů drůbeže. Fond to uvedl v tiskové zprávě.
Zemědělci dostanou doplatky k zálohám poté, co se prověří naplnění podmínek dotace. Podpora je hrazená výhradně ze státního rozpočtu. Chovatelé mohou dostat až 500 Kč na jedno ustajovací místo, uvedla vedoucí Oddělení metodiky vybraných opatření SZIF Pavla Štěchová. „Žádost si podalo 210 chovatelů, kteří v rámci vyplácených záloh tak mohou dostat částku až 426 milionů korun,“ doplnila.
Opatření směřuje mimo jiné na snižování nákaz chovu africkým morem prasat, salmonelózou a reprodukčním či respiračním syndromem. „Konkrétně se jedná o podporu mechanické očisty, samotného mytí stájí pro prasata a celkovou desinfekci a péči o ustajovací místo,“ uvedla Štěchová.
Až téměř 374 milionů Kč mohou získat v rámci podpory chovatelé drůbeže, požádalo jich 233. Cílem je zvýšení biologické bezpečnosti, aby se snižovalo riziko nákazy například salmonelou nebo ptačí chřipkou. Podle Štěchové má zvyšování biologické bezpečnosti v chovech drůbeže i prasat významný dopad na kvalitu produktů a produkty na českém trhu jsou díky tomu zdravější.
ČTK