Společnosti Zevos z Uherského Hradiště, která podniká především v zemědělství a také ve stavebnictví, vzrostly loni meziročně tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží asi o 186,7 milionu korun zhruba na 648,7 milionu. Podnik za rok 2022 vykázal čistý zisk téměř 31,8 milionu korun, o rok dříve byl přibližně 9,5 milionu korun.
Firma provozuje na Uherskohradišťsku několik závodů. Ve Starém Městě je to drůbežárna, v Dolním Němčí sušárna a výrobna krmných směsí, v Kunovicích závod výroby vepřového masa a v Uherském Brodě stavební závod. Jednotlivé závody podle předsedy představenstva Josefa Tuhého dosáhly loni plánovaných zisků. Firma budovala ve svých areálech fotovoltaické elektrárny a přistoupila k opatřením na úsporu energií. Zisk z loňského roku převedla na účet nerozdělených zisků z minulých let.
Podnik se věnuje chovu prasat a drůbeže, dodává na trh maso a vejce. Dále vyrábí melanž, tedy vaječnou surovinu, kterou využívají zejména pekaři a cukráři. Podle údajů uvedených na webových stránkách produkuje Zevos též úsušky a další krmiva pro hospodářská zvířata. Nabízí i stavební činnost, prodej motorové nafty, benzinu, olejů a maziv, pronájmy, ekonomické poradenství, zprostředkovatelskou činnost v obchodu nebo ruční mytí aut. „V oblasti výzkumu a vývoje se společnost neangažuje,“ uvedl ve výroční zprávě Tuhý.
Celková čistá aktiva podniku přesahovala na konci loňského roku 340,9 milionu korun. Vlastní kapitál činil zhruba 179,6 milionu korun, cizí zdroje byly přibližně 159,1 milionu korun. Firma loni zaměstnávala v průměru 88 lidí, o rok dříve jich bylo o devět více. Na jejich mzdy uvolnila v roce 2022 asi 38,4 milionu korun, předloni to bylo zhruba 38,6 milionu korun.
Pro letošek společnost plánovala dosažení ziskovosti ve svých závodech. Mezi její další cíle patřily dokončení výstavby fotovoltaických elektráren v areálech podniku, opatření na úsporu energií, postupné opravy nájemních areálů nebo opravy přípojek energií do areálů firmy. Společnost Zevos vznikla v roce 1992. Navazuje na působení Zemědělského výrobního sdružení Uherské Hradiště, pod které od 70. let spadalo několik družstevních podniků.
ČTK