V Plzeňském kraji se loni meziročně zvýšila výroba jatečných prasat i jatečné drůbeže, ale klesla produkce jatečného skotu. Produkce mléka v regionu roste nepřetržitě od roku 2014. Nejvyšší meziroční růst byl zaznamenán ve snášce vajec, v mezikrajském porovnání byl kraj třetí ve snášce vajec i v počtu odchovaných selat na prasnici. V tiskové zprávě to zveřejnila plzeňská pobočka Českého statistického úřadu.
Výroba mléka činila loni v Plzeňském kraji téměř 355 milionů litrů, což je meziroční zvýšení o 1,1 procenta a čtvrté místo v ČR. Na celkové produkci v zemi se region podílel 11 procenty. První byla Vysočina, poslední Karlovarský kraj. V letech 2008 až 2021 se objem produkce mléka v regionu s výjimkou roku 2013 postupně zvyšoval. Region byl loni s průměrnou roční dojivostí na jednu dojnici 8987 litrů na šestém místě. Meziročně se zvýšila o 0,1 procenta.
Výroba jatečného skotu v kraji dosáhla loni 17.950 tun živé hmotnosti, meziročně o 1,1 procenta méně. Na celorepublikové výrobě se podílel téměř 11 procenty, což bylo čtvrté místo mezi kraji. Nejvyšší procento měla Vysočina (15,8 pct) a nejmenší Karlovarský kraj (dvě pct). V časové řadě 2008 až 2021 byla loňská výroba jatečného skotu v kraji nejnižší, od roku 2018 postupně klesala. V Plzeňském kraji bylo loni odchováno v průměru 93,8 telat na 100 krav, nejvíce za deset let, a kraj tak byl šestý nejhorší.
Výroba jatečných prasat dosáhla loni téměř 22.200 tun živé hmotnosti a meziročně vzrostla o 0,5 procenta. Region se na celkové výrobě v ČR podílel 7,5 procenta a byl pátý. Za posledních deset let byla nejvyšší výroba jatečných prasat v roce 2011 a nejnižší v roce 2017. Nejvíce prasat vyprodukovali Středočeši včetně Prahy, nejméně v Libereckém kraji. Jedna prasnice odchovala loni Plzeňském v kraji 30 selat.
Výroba jatečné drůbeže činila loni v kraji 27.860 tun živé hmotnosti, meziročně o 8,1 procenta víc a činila 10,8 procenta objemu výroby v ČR a čtvrté místo mezi kraji. Nejvyššího objemu produkce dosáhla jižní Morava, nejnižší Karlovarský kraj.
Snáška konzumních vajec činila 383,2 milionu kusů, nejvyšší za deset let. Meziročně se zvýšila o více než 100 procent a region se tak podílel 22,1 procenta na celkové produkci ČR. Nejvyšší snáška vajec byla Pardubickém, nejnižší v Libereckém kraji. Průměrná roční snáška konzumních vajec na jednu nosnici dosáhla v Plzeňském kraji 316 kusů a byla mezi kraji druhá nejvyšší.
„Růst nebo pokles zemědělské produkce ovlivňuje řada faktorů. Jedním z nich je cenový vývoj na světových trzích, který se řídí poptávkou a nabídkou. Ceny placené producentům často nestačí pokrýt vynaložené náklady. Změny klimatu zvyšují cenu krmiva, a proto zaleží i na výši dotací státu k udržení zemědělské produkce,“ řekl ředitel ČSÚ Plzeň Miloslav Chlad.
ČTK