Zatím jen několik ukrajinských uprchlíků se povedlo zaměstnat v jihočeských zemědělských podnicích. Nabízí sice několik desítek míst, ale ženy ve fyzicky náročné prvovýrobě často dělat nechtějí nebo nemohou. Pro matky s dětmi je problém i práce na směny. Zemědělci nabízí i ubytování, často ale v místech, která jsou daleko od center měst. Řekli to zástupci zemědělců.
Jednu ženu zaměstnalo Zemědělské družstvo Mojné na Českokrumlovsku. „Máme tu paní, která pro nás dělala před covidem, a požádala nás o pomoc, tak jsme jí pomohli. Přijela ona se dvěma dětmi a dvěma od sestry. Rok jsme sháněli na pozici dojičky a nemohli nikoho sehnat. Mám ji tu na poloviční úvazek, na pomocné práce v rostlinné a živočišné výrobě, chodí i do dalšího zaměstnání,“ řekl předseda družstva Radek Mráček. ZD Mojné, jež hospodaří na zhruba 500 hektarech, zaměstnává 16 lidí, v sezoně do dvaceti.
Až deset pracovních míst by měla pro uprchlíky společnost Zemědělské služby Dynín, která vyrábí hlavně krmné směsi. Oslovila město Lišov, jež má přehled, kolik uprchlíků – většinou žen s dětmi – v okolí je. „Poslali jsme jim představu, jakou práci by mohly ty ženy dělat. Budujeme třeba nějaké výběhy pro kravičky, takže práce při kompletaci ohrad; zatloukáme kůly a ony dělají napínání ohradníků. Potom když je potřeba někoho do živočišné výroby na kravín, dojení, péče o selata. Pozice, kde se to relativně lehce naučí, rutinní manuální práce, ale ne těžká,“ popsal předseda představenstva Petr Pokorný. Firma hospodaří asi na 6500 hektarech půdy, má kolem 230 zaměstnanců.
Důvodů, proč se zatím v kraji nedaří zaměstnat víc uprchlíků, je podle agrární komory víc. Ženy ve fyzicky náročnější zemědělské prvovýrobě pracovat nechtějí nebo nemohou. „Maminky s dětmi těžko mohou vykonávat práci na směny v živočišné výrobě. Nemluvě o jazykové bariéře. Volná místa podmíněná řidičským průkazem na traktor nebo v dílnách se pro ně taky nehodí. Přestože zaměstnavatelé z agrárního sektoru nabízejí většinou i ubytování, často je v lokalitách vzdálených od škol či obchodů,“ řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
Krajské centrum pomoci uprchlíkům zatím zaregistrovalo asi 15.000 běženců z Ukrajiny, kterou na konci února napadlo Rusko. Počet uprchlíků na jihu Čech však může být jiný, protože ne všichni v regionu zůstali, řekla vedoucí krizového řízení Jihočeského kraje Marta Spálenková.
ČTK