Aktuální sklizeň chřestu v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku může podle pěstitelů zpomalit nadcházející chladné počasí. Ceny pěstitelé drží třetí rok stejné, dopadá na ně ale tlak dovozové konkurence a růst nákladů a administrativy. Naopak jim pomáhá zájem zákazníků o českou zeleninu, která je čerstvější a často kvalitnější než dovezená, novinářům to řekl jednatel společnosti Český chřest Jiří Šafář a předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy Monika Nebeská.
Sklizeň chřestu letos začala kvůli nadprůměrným teplotám proti předchozím rokům rekordně brzy, na začátku dubna. Vedle bílého chřestu přibyl tento týden v tuzemské nabídce zelený chřest, který dorůstá na světle. Celková plocha určená pro letošní sklizeň bude podle Šafáře přes 200 hektarů, avšak některá pole jsou mladší a některá starší a podle toho se na nich vyvíjí i výnosy. Pěstitelé se i v rámci rozlohy sklízených ploch přizpůsobují situaci na trhu, který z velké části ovlivňují prodejní řetězce. „Malý farmář si to prodá na farmičce, ale velký, aby udělal ten krok, potřebuje mít jistotu, dohodnutou smlouvu s řetězcem,“ vysvětlil Šafář.
Prodejní řetězec má podle Šafáře přísná kritéria, která se v rámci ekologického režimu někdy obtížně dodržují. V režimu bez postřiků a bez využití některých prostředků proti škůdcům, které v jiných evropských státech farmáři používají, může být na rostlinách patrné poškození a právě kvůli estetické stránce je řetězec v některých případech odmítá. „(Řetězec) Chce, abychom byli eko, ale nesmí být vidět, že jsme eko,“ popsal situaci pěstitel.
Ministerstvo zemědělství se podle ministra Marka Výborného (KDU-ČSL) snaží propagovat českou zeleninu, český chřest nebo i křen. „V loňském roce jsme oceňovali nejlepšího prodejce z řetězců, právě pokud jde o český chřest. A rád jsem tady slyšel zpětnou vazbu, že to skutečně pomáhá,“ řekl dnes Výborný a dodal, že klíčové ale je, aby se dařilo prostřednictvím národních a evropských dotací dostatečně podpořit i pěstitele citlivých komodit, jako je například chřest a další druhy zeleniny.
ČTK