Někteří malí rolníci z Ústeckého kraje vítají větší podíl z přímých plateb. Na tom, že přímé platby zemědělcům nebudou mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl, a na poklesu maximální výše investiční dotace se v úterý večer shodla koaliční rada. Podle zemědělců se dřív na malé podniky nemyslelo. Předseda krajské agrární komory Ústeckého kraje Jaroslav Brožka je proti, jde podle něj o omezování podnikání.
Na takzvanou redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. Dosud to bylo deset procent. V režimu ekologického zemědělství by podpora mohla být až 20.000 korun na jeden hektar. Horní limit pro investiční dotaci na jeden projekt bude 30 milionů korun, v minulosti to bylo až 150 milionů, z čehož podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) těžily především velké podniky.
„Myslím si, že je to spravedlivé, protože když máte velké plochy, tak je to daleko lehčí údržba, než na tom malém. Menší jsou vždy znevýhodněni ve všem,“ řekl majitel Zahrady Svádov Stanislav Štrympl, jenž pěstuje ovoce a zeleninu. Doplnil, že ještě čeká na konečné rozdělení dotačních peněz. „Dotace jsou soubor všeho možného, není to jen jedna platba, je to rozdělené na různé položky,“ uvedl pěstitel. Míní však, že nepůjde o závratné navýšení pro menší zemědělce.
Majitel farmy Machač v Chřibské na Děčínsku, jenž se mimo jiného zabývá chovem skotu, ovcí a koní, uvedl, že s větším objemem peněz pro malé rolníky souhlasí. „Co pro nás zbyde, pro malé zemědělce, je vždycky lepší, než pro ty větší podniky,“ řekl s tím, že se vždy hájily zájmy velkých podniků. „Když berou malí, musí brát i velký, ale opačně to nefunguje,“ dodal.
Předseda agrární komory Ústeckého kraje Jaroslav Brožka naopak míní, že připravovaný systém redistribučních plateb a zastropování dotací zemědělským podnikům povede ke snižování životní úrovně obyvatelstva a k omezení podnikání. Uvedl to v dopise pro předsedy stran vládní pětikoalice.
Vyslovil také obavy ze snížení potravinové soběstačnosti ČR a zvýšení dovozu potravin ze zahraničí. „Zcela pochybným se jeví záměr rozvoje ‚malých farem‘ ve stínu mamutích zpracovatelských podniků a zejména gigantických obchodních řetězců s tržbami velikosti desítek milionů korun denně. Jaká je šance malé farmy prosadit se na tomto trhu?“ uvedl Brožka. Schválení podle něj povede k omezení chovu skotu i drůbeže a zemědělci budou nuceni investovat méně do pohodlí zvířat. Dodal, že se podle něj může nový systém odrazit i na cenách potravin.
ČTK