Mrazivé teploty posledních nocí v jižních Čechách zřejmě poškodí část třešní, většina plodin ale přežije. V místech, kde se na jihu Čech pěstuje ovoce, bylo pod nulou jen necelou hodinu. Chladné jarní počasí ale komplikuje opylení květin, protože létá málo včel. Řekli to jihočeští ovocnáři.
„Zatím je to v klidu. U třešní možná drobátko výpadek bude, momentálně kvetou naplno, nějaké kvítky jsou zmrzlé, ale většina to přežije. Meruňky a broskve se v kraji pěstují v omezeném množství, jsou to jen pokusné výsadby,“ řekl předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Leber.
Podobně hodnotí situaci ředitel firmy Zemcheba z Chelčic na Strakonicku Jaroslav Muška. V Chelčicích byl v noci na dnešek asi jen tři čtvrtě hodiny minus jeden stupeň. „To nemělo žádný vliv, zatím žádné zmrznutí, je to dobré. Je to návrat k historickému standardu, kdy to kvetlo až tak kolem desátého máje, není to nic nenormálního. Proti letům minulým je to o deset dní opožděné, ale když se dívám zpátky, protože už to dělám padesát let, je to úplně normální. Nenormální bylo (poslední roky), že to kvetlo už v dubnu,“ řekl Muška.
Ovocnáři ale mají letos jiný problém. Je chladnější počasí, a tak nelétají včely ani jiný hmyz. „Opylení bude otázka. Samosprašné (samoopylující se) odrůdy budou většinou v pohodě, to se opylí i větrem, ale u cizosprašných může nastat problém. Třešně jsou většinou cizosprašné, tam je třeba, aby včely něco tvořily. Vývoj u včel je zpomalený chladem, roje nejsou silné, čmeláků taky není moc, nehledě k tomu, že to zkomplikovala veterinární služba, musí být povolení na rozmisťování čmelínů,“ řekl Leber.
Podle ovocnářů je situace v kraji výrazně lepší než poslední roky. Záleží ještě na teplotách kolem takzvaných zmrzlých mužů od 12. do 14. května, kdy mají svátek Pankrác, Servác a Bonifác.
Mráz v kraji loni nejvíc poškodil třešně, asi z poloviny. Zemcheba jich ročně vypěstuje 90 tun. U jablek kvůli nízkým teplotám loni na jaře nejvíc trpěla odrůda topaz.
Na jihu Čech jsou tři oblasti, kde se jablka pěstují nejvíc a kde má jejich pěstování tradici – Chelčice, Krtely a Lhenice. Ovoce se v těchto sadech pěstuje od poloviny 19. století, vozilo se odsud i na císařský dvůr do Vídně.
Unie ovocnářů jižních a západních Čech sdružuje 50 pěstitelů. Její členové obhospodařují téměř 1000 hektarů ovocných sadů a deset hektarů ovocných školek v jižních a západních Čech. Pěstují převážně jabloně, dále třešně, višně, rybízy, slivoně, hrušně a jahody. Členové unie mají skladovou kapacitu na 15.000 tun ovoce. Zemcheba pěstuje kolem Chelčic a Lhenic ovoce na téměř 235 hektarech. Na největší ploše, na 88,3 hektarech, má jablka, ročně jich sklidí kolem 3000 tun.
ČTK