Farma Hladná z Albrechtic nad Vltavou sklidila letos nadprůměrné množství česneku. Ve stodole ho teď suší kolem 2000 kilogramů, postupně řežou. Vysázeli ho přes 300 kilogramů, mají tak za sedm let pěstování nejvyšší výnosový koeficient. Produkce zmizí do konce září hlavně díky prodeji ze dvora, kilogram stojí 180 korun. Sadbu chtějí časem rozšířit o 100 kilogramů. Řekla to Hana Krippnerová, která farmu provozuje s manželem.
Na několika arech pěstují dvě odrůdy od šlechtitele Jana Kozáka. „Letošní rok byl pro nás nadprůměrný, protože nikdy jsme ještě neměli takový koeficient výnosnosti. Většinou byl kolem čtyř, pěti kilogramů ze zasetého kila, letos sedm. Nikdy jsme se nemohli srovnat s Moravou. Letos se to povedlo, máme i krásně velký česnek. Ovlivnilo to počasí. Říká se, že česnek nepotřebuje vláhu, ale ukázalo se, že ano,“ řekla Krippnerová.
Česnek sklidili v červenci. Při sklizni ve dvou dnech pomáhalo 50 lidí. „Máme techniku, kterou to nadzvedneme, abychom to nemuseli rýpat ručně. Ale na každém kořenu česneku byla nabalená zem, kamínky, takže s každým bylo potřeba se opravdu mazlit,“ řekla farmářka.
Měsíc před sklizní ještě štípali květy, aby stoupla úrodnost. Po sklizni ho odvezli do stodoly, kde schne, i díky velkému větráku. Až česnek usuší, začnou ho postupně řezat. Když schne, dostává se silice ze stonků dovnitř do česneku, což pomáhá chuti. Část sklizeného česneku lze prodat rovnou, většinu je ale třeba nejdřív usušit, aby vydržel co nejdéle.
Prodávají od srpna. Převládá prodej ze dvora, spolupracují i se Zahradou Vidov na Českobudějovicku, která provozuje prodej v bedýnkách. „Máme už klientelu, že nepotřebujeme jezdit po trzích. Všechno je prodej ze dvora, plus podporujeme farmářské krámky,“ řekla Krippnerová.
Letos stanovili cenu 180 Kč za kilogram. Ze začátku lidé český česnek nechtěli, protože čínský či španělský byl levnější. Postupně se stav změnil. „Lidé museli zkusit, že jim stačí jeden česnek místo pěti a že se jim cena vrátí v chuti, kvalitě a místo jednoho kila si dnes jezdí pro pět kilo. Zákazníci se vrací, to je pro nás nejvíc,“ řekla farmářka.
Česnek sází v říjnu, s pomocí traktoru. Stačí jedno odpoledne. „Říkáme tomu baboset: sedí tři ženské u strojku, mají kolečko a do každého hodí stroužek. Sadbu nám připravuje prateta, které je 99 let,“ řekla farmářka.
Farma Hladná pěstuje česnek sedm let. Začala, když byla Krippnerová na mateřské dovolené. První rok vysadili 20 kilogramů, předloni přes 400 kilogramů, ale časově nezvládali, tak sadbu snížili. Pomáhají babička, dědeček i děti včetně osmiletého Václava, jenž se učí pracovat s váhou.
ČTK