Tuzemská sklizeň konzumní zeleniny v roce 2019 meziročně vzrostla o 27.478 tun na 226.341 tun. V roce 2018 se naopak meziročně propadla bezmála o 43.000 tun. Informaci pochází z údajů Českého statistického úřadu. Letošní produkce zeleniny se v Česku zatím vyvíjí slibně a její ceny po předchozím výrazném růstu klesají. Řekl to předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.
Tuzemští pěstitelé letos podle Hanky založili porosty zeleniny téměř na 11.500 hektarech, což je ve srovnání s loňskem nárůst o 2,5 procenta. „Vlhký červen a červenec v kombinaci s nižšími teplotami, a to především v noci, prospívá košťálové zelenině, jako je zelí, květák, brokolice, kedlubny. Zde očekáváme dobrou úrodu,“ uvedl Hanka.
I pole s kořenovou zeleninou podle něj vypadají nadějně, pouze u porostů určených ke skladování hrozí značné poškození přemnoženými hraboši. Horší je situace u teplomilných druhů, jako jsou okurky, cukety, dýně a plodová zelenina. U těchto druhů byla kvůli deštivému a chladnějšímu létu oddálena sklizeň. O výnosech podle Hanky v příštích týdnech rozhodne počasí, především teploty. „Celkově očekáváme zvýšenou nabídku v porovnání s loňskem,“ dodal.
U většiny druhů zeleniny je nyní zaznamenán sezonní pokles cen. „Důvodem je dostatečná nabídka. K nárůstu cen dojde pravděpodobně začátkem skladovací sezony, kdy cenu významně ovlivňují náklady na skladování zeleniny,“ uvedl Hanka.
Zelináři se letos opět potýkali s nedostatkem pracovní síly, který navíc umocnila pandemie koronaviru. „Málokterý obor je tak náročný na pracovní sílu jako zelinářství,“ upozornil Hanka. Sklizňová sezona u zeleniny začíná v dubnu, kdy farmáři sklízejí ředkvičky a saláty, a končí mnohdy až v listopadu sklizní kořenové zeleniny a zelí.
„Sehnat pracovní sílu ochotnou pracovat šest až osm měsíců v roce, běžně i o víkendech a za každého počasí, je rok od roku náročnější. Pokud rizika omezení dostupnosti pracovní síly spojená s pandemií budou přetrvávat i v zimních měsících, může to vést mnohé pěstitele k omezování pěstebních ploch,“ upozornil Hanka.
Situace se ale oproti jaru podle Hanky už znatelně zlepšila. „V jarních měsících byli mnozí pěstitelé nuceni omezovat části provozů, docházelo i k omezování pracovně nejnáročnějších sklizní,“ řekl Hanka.
Nedostatek pracovníků podle něj vedl k prudkému nárůstu ceny pracovní síly a zhoršení rentability pěstování. „Přesto se většinu pěstebních ploch podařilo včas založit i sklidit. Nedostatek sezonní kvalifikované pracovní síly však přetrvává a bude nadále limitujícím faktorem pro další rozvoj sektoru zeleniny,“ varoval Hanka.
Dovoz zeleniny do Česka stále roste a loni bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin vykázala podle údajů ČSÚ schodek 12,4 miliardy korun. Nejvíce zeleniny je do Česka dováženo z Nizozemska, Španělska, Polska, Německa a Itálie.
ČTK