Výnosy z letošních žní v Ústeckém kraji jsou podle předsedy krajské agrární komory Jaroslava Brožky pod průměrem České republiky. Na webu komory uvedl, že jsou o 15 až 20 procent nižší než v extrémně suchých letech 2018 a 2019. K letošnímu o něco menšímu suchu se totiž přidali hlodavci ničící úrodu, řekl ředitel zemědělského družstva Klapý na Litoměřicku Otakar Šašek.
„Problém je v tom, že je hodně hrabošů. Jsou vyžraná veliká kola v polích,“ uvedl Šašek, který má nyní o sklizeň obavy kvůli dešťům. Podle něj sice prší málo, pokud ale budou deště přetrvávat, nemohou zemědělci úrodu sklidit. „Hraboši toho mohou sežrat daleko víc, než co sežrali doteď,“ řekl Šašek.
Šašek by chtěl proti přemnoženým hlodavcům bojovat mechanicky. „Problém je ten, že nory mají většinou v takové hloubce, kam podmítka nedosáhne,“ dodal.
Brožka doplnil, že v některých lokalitách v regionu zničil hraboš polní 100 procent úrody, podle jeho odhadů se hlodavec podílí v průměru na dvacetiprocentnní ztrátě letošní sklizně. „Dnes v podstatě jediný účinný prostředek na hubení hrabošů je Stutox II,“ uvedl předseda s tím, že na jeho použití je potřeba mít povolení.
Proti použití látky se bouří ochránci přírody, podle nichž usmrtí nejen hraboše, ale také zajíce nebo dravé ptáky. „Hraboš zahyne po pozření jedné granule, zajíc by musel dle mých poznatků spotřebovat minimálně 30 granulí. Přitom po požití pěti granulí by se u něj mělo projevit nechutenství a následné nepozření. Stutox II se navíc při styku s vodou rychle rozkládá na látky běžné v přírodě – zinek a fosfát,“ uvedl Brožka.
Zemědělec Otakar Trojáček, který hospodaří na Litoměřicku, řekl, že jeho pole sucho zatím nepostihlo. „Úroda se zdá být dobrá, letos pršelo mnohem více než loni,“ řekl rolník. Podle meteorologů letos v kraji spadlo nejvíce srážek v únoru, a to 219 procent běžného průměru. V dubnu naopak napršelo pouze 24 procent. Vydatný na srážky byl až červen, který podle Brožka úrodu zejména ozimů již nezachránil.
ČTK.