Mrazivé počasí, které v těchto dnech zasáhlo Českou republiku, ovocným sadům svědčí a nijak je neohrožuje. Mrazy by mohly pomoci v ovocných sadech redukovat populace hrabošů a různé choroby. Řekl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Dnešní ráno bylo v celé České republice velmi mrazivé. Na většině stanic klesly teploty na minus devět až minus 14 stupňů Celsia, na severovýchodě území až k minus 20 stupňům, uvedli meteorologové. Výstraha před silnými mrazy platí v ČR do čtvrtečního rána.
„Při mrazivém počasí dochází u výsadeb k přirozené fytosanitaci, kdy celá řada chorob a škůdců je přirozeně redukována,“ řekl Ludvík. Poznamenal, že současné počasí s celodenními mrazy odpovídá první dekádě ledna.
Pokud nebudou teploty klesat hluboko pod minus 15 až 20 stupňů Celsia, nebudou mít mrazy podle Ludvíka na ovocné stromy negativní vliv. Dnes naměřené teploty kolem minus 20 stupňů se netýkaly oblastí, kde se pěstuje ovoce.
„Měli jsme obavy, že po teplém listopadu a prosinci s nadprůměrnými srážkami stromy začnou brzy startovat. Doufejme, že mrazy vydrží,“ uvedl předseda ovocnářů.
Velké obavy mají ovocnáři každoročně z jarních mrazů, které dokážou na úrodě způsobit obrovské škody. Loni jarní mrazy poškodily meruňky. Velké škody z mrazů ovocnáři utrpěli zejména v letech 2019, 2017, 2016 a 2011. V roce 2011 mrazy poškodily většinu sadů a sklizeň ovoce 101.249 tun patřila k nejnižším za posledních 50 let.
Proti škodě ze zimních mrazů se nelze v ovocnářství pojistit. Pojištění z jarních mrazů lze podle Ludvíka sjednat jen velmi omezeně u jahod a jabloní.
ČTK