Podmínkou Evropské komise pro vyplacení kompenzací zemím zasaženým zvýšeným dovozem ukrajinského obilí bude zrušení jednostranných zákazů jeho dovozu. Na jednání sněmovního zemědělského výboru to řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který se v úterý účastnil jednání ministrů zemědělství Evropské unie.
Ministr zopakoval, že Česko se zákazy nesouhlasí. Je podle něj jednoznačné, že řada subjektů v Polsku z obchodování s ukrajinským obilím profituje a že situaci ohledně zákazů ovlivňuje i vnitropolitická situace jak v Polsku, tak na Slovensku. Sněmovní zemědělský výbor odhlasoval usnesení, že nepodporuje zavádění jednostranných zákazů dovozu z Ukrajiny. Pro bylo deset z 11 přítomných poslanců, proti byl Oldřich Černý z SPD.
Nekula po úterním jednání s ministry zemědělství EU a eurokomisařem Januszem Wojciechowským uvedl, že komise by do dvou měsíců mohla přijít s pomocí pro některé státy včetně Česka, které jsou nepřímo zasaženy problémy s dovozem ukrajinského obilí. Řada ministrů členských zemí požaduje společné řešení.
Ministr poznamenal, že v Polsku se o dovozu ukrajinského obilí mluvilo už loni v červnu. Upozornil na to, že podle něj kvůli případu nálezu pesticidu v jedné z ukrajinských zásilek obilí na Slovensku vznikla panika. Podle Nekuly se nad tím, jaký rozruch to v ČR vyvolalo, podivoval při vzájemných jednáních i slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan.
Ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica na výboru uvedl, že záchyt pesticidů ve vzorku z Ukrajiny na Slovensku byl těsně nad prahem detekce. „Ukázalo se, že mouka vyrobená z toho obilí byla v pořádku,“ řekl šéf inspekce. Podle něj je tlak na kontrolu produktů značný. Některé věci, které jsou založené na dezinformacích, se ale těžko se vysvětlují, konstatoval Klanica a doplnil, že inspekce testuje dodávky obilí i z jiných států EU, kde se může obilí smíchat s ukrajinskými dodávkami.
ČTK