Ministerstvo zemědělství připravuje změny v systému roztřídění erozně ohrožené zemědělské půdy. S Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy chystá pravidla pro hospodaření v různém stupni erozního ohrožení. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. V ČR je podle něj erozí ohroženo zhruba 60 procent polí. Od příštího roku začne platit proti erozi přísnější ochrana. Agrární komora ČR upozorňovala na to, že může ohrozit pěstování například kukuřice nebo brambor.
Doposud se půda rozděluje do kategorií silně erozně ohrožená (SEO), mírně erozně ohrožená (MEO) a erozí neohrožení půda. Kategorie určují, jakým způsobem lze hospodařit, aby docházelo k nejmenším ztrátám půdy.
Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) se toto nastavení má přenastavit, aby lépe odpovídalo specifickým vlastnostem jednotlivých kategorií erozního ohrožení a začaly se využívat nové technologie. „Mírně erozně ohrožené půdy rozdělíme do dvou podkategorií podle stupně erozního ohrožení. Na jedné začnou platit přísnější pravidla, na druhé v podstatě zůstanou zachovány současné postupy,“ řekl.
Ministerstvo uvedlo, že plocha silně erozně ohrožené půdy, kde nelze pěstovat brambory, kukuřici ani cukrovou řepu, naroste o 11 procent ze současných 54.600 hektarů na 60.600 hektarů. V této kategorii bude platit omezení velikosti půdních bloků osetých jednou plodinou na maximálně deset hektarů.
V kategorii mírně ohrožené půdy bude možné pěstovat kukuřici, brambory nebo cukrovou řepu s využitím specifických technologií. Ministerstvo pro to chce s ústavem meliorací a ochrany půdy představit nové zásady.
Ministerstvo vytvořilo k problematice eroze pracovní skupinu, kde jsou zástupci resortu, odborných institucí i nevládních organizací. Změny v protierozní ochraně jsou podle úřadu nutné kvůli již platné protierozní vyhlášce a novému strategickému plánu Společné zemědělské politiky EU na roky 2023 až 2027.
ČTK