Zrušení přimíchávání biosložky do paliv je podle Zemědělského svazu špatný krok, který se v cenách pohonných hmot nijak neprojeví. Pravděpodobně neovlivní ani osevní postupy zemědělců. Většina řepky se totiž používá na výrobu potravin, navíc je už dávno zasetá v zemi. Sdělil to mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha.
Vláda v reakci na růst cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Ekologický efekt je v současné době podle premiéra Petra Fialy (ODS) už překonaný a sporný. „Vydělává na tom jen pár firem. Zároveň to umožní našim zemědělcům, aby na polích pěstovali více obilí,“ řekl po jednání kabinetu.
Pícha upozornil, že pokud se vypěstovaná řepka nezpracuje v tuzemsku na biosložku, snadno se vyveze na zahraniční trhy, kde je po ní velká poptávka. „Nad poznámkou k vyššímu pěstování obilí je nutné se pousmát. Již nyní obilniny tvoří kolem 60 procent osevních postupů. Pokud by měly nahradit řepku použitou na výrobu FAME (fatty acid methyl ester), narostl by tento podíl o dalších šest procent,“ uvedl Pícha. I tento příklad podle něj poukazuje na to, že vláda nemá o zemědělství příliš mnoho znalostí a rozhoduje na základě domněnek a pocitů.
„Je zvláštní, že vláda chce pomoci řešit vysoké ceny paliv v důsledku prudkého růstu cen ropy a defacto zvyšuje závislost na tomto zdroji energie a zvyšuje závislost na ruské ropě,“ dodal Pícha.
Ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic stále rostou. Ceny benzinu i nafty si od pondělí do úterý připsaly nejvyšší mezidenní nárůst cen od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Nafta za 24 hodin zdražila o 2,15 koruny na 47,47 koruny za litr. Cena benzinu stoupla o 1,7 koruny na 45,21 korun za litr. Vyplývá to z dat společnosti CCS.
(ČTK)