Žně v Ústeckém kraji končí. Zbývají sklidit menší plochy, do konce týdne bude všechno pod střechou. Výnos je u řepky stejně špatný jako loni. Se sklizní obilí jsou pěstitelé spokojeni. Hraboši zemědělce po loňské kalamitě letos netrápí. Práce na polích se zpozdily kvůli dešťům zhruba o dva týdny, zkomplikovalo se tak setí řepky. Řekl to předseda krajské agrární komory Jaroslav Brožka.
S pracemi zemědělci výrazně pohnuli v uplynulých dvou dnech. S ohledem na předpověď počítají s tím, že do konce týdne bude sklizeno vše. Z údajů ministerstva zemědělství vyplývá, že posekáno je 94 procent ploch s obilím a sto procent ploch řepky. Výnos u řepky je 2,92 tuny z hektaru, republikový průměr je 3,11 tuny na hektar. „Hraboš tu byl ještě na podzim, kdy už byla řepka zasetá. Zřejmě se ještě také projevilo loňské sucho. Mnoho porostů špatně vzrostlo, to jsou asi hlavní příčiny, proč je výsledek stejně špatný jako v loňském roce,“ uvedl Brožka.
U obilovin je výnos na severu Čech 6,20 tuny na hektar, což je obdobné, jako je průměr ČR. „U ozimých obilovin se už hraboš ani sucho neprojevilo, vcelku dobře přezimovaly. Srážky letos byly zhruba o 100 milimetrů vyšší než loni, můžeme být spokojeni. Výnos je asi o deset o procent vyšší než před rokem,“ řekl předseda.
Sklizeň se letos protáhla kvůli dešťům na přelomu července a srpna a v závěru prázdnin. To komplikuje setí řepky. „Zpoždění je asi 14 dní, do konce srpna měla být vyseta řepka, ale na polích jsou ještě kombajny nebo je tam sláma,“ uvedl Brožka. Slámu zemědělci prodávají, je to možnost, jak získat další výdělek. Kompenzace za úrodu zničenou hraboši ještě nedostali. Loni hlodavci sežrali na některých místech až 80 procent úrody.