Postup žní v Libereckém kraji zpomaluje letos deštivé počasí, sklidit se tak zatím zemědělcům podařilo sotva 16 procent ploch, které obilím a řepkou oseli. Ve srovnání s minulými lety nabírají žně stále větší zpoždění. Loni už byla touto dobou sklizena třetina polí, v roce 2018 už byly žně u konce, posekat zbývalo méně než deset procent ploch. Meteorologové navíc předpovídají i na další dny přeháňky, řekl Jiří Teplý z Regionální agrární rady Libereckého kraje.
Podle informací z Ministerstva zemědělství ČR se nepříznivé počasí podepisuje na tempu sklizně v celé zemi. Posekáno bylo v pondělí přibližně 23 procent ploch s obilím a zhruba 43 procent polí s řepkou. Nejdál je sklizeň ozimého ječmene, kde už se podařilo posekat téměř 94 procent polí. Nejméně pokročila sklizeň v Karlovarském kraji, naopak nejdál jsou zemědělci ve Zlínském kraji.
„Výnosy zatím nejsou žádný zázrak, spíš průměr nebo dokonce lehký podprůměr. Liší se to podle lokalit, někde dávaly ozimé ječmeny přes šest tun z hektaru, jinde jen 4,5 tuny,“ doplnil Teplý. Přestože vláhy je víc než dost, na velikosti zrn se podle něj podepisuje zřejmě i chladnější počasí. V průměru se v kraji sklízí zatím kolem 6,15 tuny obilí z hektaru, přičemž ozimá pšenice dává v průměru téměř sedm tun, zatímco ozimý ječmen méně než šest tun z hektaru. Z polí s řepkou sklízí pěstitelé průměrně 3,26 tuny z hektaru.
Zemědělci zatím v Libereckém kraji sklidili 2392 hektarů obilí, což je méně než 13 procent ploch. O něco dál je sklizeň řepky, kde už se podařilo posekat 1392 hektarů, tedy víc než čtvrtinu polí. Třeba v ZOD Brniště, což je jeden z největších zemědělských podniků v kraji, se zatím podařilo sklidit jen pět procent polí s pšenicí. „Do řepky jsme ještě nevyjeli,“ řekl hlavní agronom podniku Pavel Cihlář.
Liberecký kraj není tradiční zemědělskou oblastí, zemědělská půda tvoří méně než třetinu z 316.000 hektarů jeho rozlohy. Nejlepší úroda obilí byla v Libereckém kraji v roce 2004, kdy zemědělci sklidili 132.325 tun obilí. Oseli jím ale tehdy bezmála 26.000 hektarů, letos obilí pěstují na necelých 18.900 hektarech, to je o čtvrtinu méně ploch. Nejvíc řepky se v kraji sklidilo o deset let později, přes 22.970 tun. V roce 2014 ale řepku pěstovali téměř na 5890 hektarech, letos jí oseli zhruba o desetinu ploch méně – 5300 hektarů. Loňská sklizeň byla v kraji průměrná.
ČTK