Žně v Libereckém kraji postupují kvůli deštivému počasí pomalu, kvalita obilí se zhoršuje. Posekáno je 73 procent polí s obilím a řepkou, zcela sklidit se zatím podařilo jen řepku a ozimý ječmen. Obilí zůstává na 6400 hektarech, kvůli vlhku se ale začínají objevovat plísně. Některá pole jsou podmáčená a je otázka, zda se je podaří sklidit, řekl Jiří Teplý z Regionální agrární rady Libereckého kraje. Loni touto dobou už byly žně v kraji u konce, sklidit zbývalo posledních 60 hektarů obilí.
„Počasí si dělá, co chce, to už tady dlouho nebylo. Já si ale pamatuju roky, kdy se sekalo ještě v září a dokonce i v říjnu. Nic s tím nenaděláme, teď už je jasné, že žádná potravinářská pšenice z toho zbytku nebude, bude to jen krmné obilí. Sklízí se za každou cenu, jakmile to jen trošku jde, protože potřebujeme mít pole volná, aby se mohly zasít ozimé plodiny,“ doplnil Teplý. Zemědělci sklízejí i za cenu vyšší vlhkosti, kdy je třeba ve zvýšené míře sušit, někdy i opakovaně.
Deštivé počasí komplikuje a protahuje sklizeň v celé zemi. Podle informací z ministerstva zemědělství se zatím sklizeň nepodařilo ukončit v žádném z krajů. Nejdál byly v pondělí žně v Olomouckém a Zlínském kraji, nejméně postoupila sklizeň v kraji Karlovarském. Řepku se zatím nepodařilo sklidit v sedmi krajích, v průměru letos zemědělci získávají 3,11 tuny z hektaru, loni byl výnos o 0,3 tuny vyšší. Naopak sklizeň obilí je zatím lepší. V průměru dávají zatím pole 6,27 tuny na hektar, loni byly výnosy o 0,2 tuny nižší.
V Libereckém kraji sklidili letos zemědělci 16.244 tun řepky, v průměru to je jen něco málo přes tři tuny z hektaru. Sklizeň tak patří k průměrným. Vyšší jsou zatím výnosy obilí, v průměru dávají pole 6,22 tuny z hektaru, loni byly výnosy téměř o půl tuny nižší. Sklidit je ale třeba ještě zhruba třetinu polí a kvůli intenzivním dešťům a podmáčenému terénu zemědělci v kraji už několik dní do polí nemohou. „Jediné pozitivum je, že už se začínají hýbat výkupní ceny, pšenice už je za 5300 za tunu a řepky jsou za 15.000 korun, což je rekordní cena. Bohužel většina zemědělců má takzvaný zelený úvěr a řepky prodali dopředu za nějakých 11.000 až 11.500 korun za tunu,“ dodal Teplý.
Podhorský Liberecký kraj není tradiční zemědělskou oblastí, zemědělská půda tvoří méně než třetinu z 316.000 hektarů jeho rozlohy. Nejlepší úrodu obilí zažili zdejší zemědělci v roce 2004, kdy ho sklidili 132.325 tun. Oseli jím ale tehdy bezmála 26.000 hektarů, letos obilí pěstují na necelých 18.700 hektarech, což je o čtvrtinu méně ploch. Nejvíc řepky se v kraji sklidilo o deset let později, přes 22.970 tun. V roce 2014 ale řepku pěstovali téměř na 5890 hektarech, letos jí oseli 5300 hektarů, tedy o desetinu méně. Loňská sklizeň byla v kraji průměrná.
ČTK