Žně na Vysočině jsou prakticky u konce. Na začátku tohoto týdne zbývalo zemědělcům sklidit obiloviny asi z 600 hektarů, což je půl procenta letošní celkové rozlohy obilných polí v kraji. Průměrný hektarový výnos 6,15 tuny je o 0,36 tuny vyšší než před rokem. Na rozdíl od minulých dvou suchých let ale bylo potřeba sklizené obilí dosoušet, časté deště také měly dopad na kvalitu zralých zrn. Vyplývá to z údajů, které poskytla jihlavská agrární komora a ministerstvo zemědělství.
„Vloni a předloni bylo obilí suché, nebyly vícenáklady s dosoušením. V letošním roce se dosoušet muselo,“ řekl ředitel jihlavské agrární komory Vlastimil Vaněk.
Výnos ale měly skoro všechny obiloviny vyšší než před rokem. Výjimkou je triticale, kříženec žita a pšenice. Jeho letošní výnos 5,6 tuny z hektaru je proti loňsku nižší o tři desetiny. Tuto plodina ale na Vysočině tvořila jen čtyři procenta obilných polí. Nejrozšířenější obilovinou je v kraji pšenice ozimá, u níž byly také nejlepší výnosy. V průměru mírně převýšily 6,5 tuny z hektaru. Pšenice ozimá na Vysočině zabírala 69.800 hektarů z celkových skoro 130.000 hektarů s obilovinami.
Celkový výnos se u obilovin na Vysočině dostal přes šest tun ve čtyřech z pěti okresů. Pouze na Ždársku sklidili zemědělci z hektaru průměrně 5,88 tuny. Nejvíc obilí se urodilo na Třebíčsku, kde pěstitelé mají v průměru výnos 6,43 tuny z hektaru. V této části Vysočiny se obilí pěstuje nejvíc, v posledních letech tam také asi nejvíc v kraji škodilo sucho.
Zemědělské družstvo Kožichovice na Třebíčsku ukončilo žně minulou středu „Srážky v květnu až červenci udělaly svoje, výnosy jsou velmi dobré. Na druhou stranu, ta sklizeň byla obtížnější, protože byla často přerušovaná deštěm,“ řekl předseda představenstva Jaromír Krátký. Na polích se kombajny bořily. Obilí letos družstvo pěstovalo na 750 hektarech a řepku na 250 hektarech. Kvalitu obilí označil předseda za průměrnou. Důležité teď podle něj bude to, za jakou cenu se obilí prodá.
Obilí na Vysočině letos vyrostlo na 130.000 hektarech, řepka olejná zabrala skoro 38.000 hektarů orné půdy. Průměrný výnos obilí a řepky na Vysočině převyšuje republikový průměr, který je v ČR u obilí 6,06 tuny a u řepky 3,42 tuny. Méně než na Vysočině se obilí na hektaru urodilo v sedmi krajích. Výnos řepky měla Vysočina druhý nejvyšší po Karlovarském kraji.
ČTK