Jihočeští zemědělci sklidili zatím méně než deset procent veškerých obilovin. Žně na jihu Čech brzdí lokální deště a půda nasycená vodou. V kraji zbývá požnout pětina z téměř 16.000 hektarů osetých ozimým ječmenem. Jeho výnos je zatím průměrný, kolem šesti tun z hektaru. Jiná plodina na zrno se zatím nesklízí. Řekla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
„Letošní žně budou, vzhledem k boji s časem, spíše otázkou dobývání zrna z bláta za každou cenu, než ladného a rychlého sečení klasů na pevné půdě,“ řekla ředitelka. Když se sklízí za dešťů a půda je mokrá, roste riziko, že se poškodí mechanizace, a stoupá i spotřeba paliv. V terénu se teď nejlépe podle Šťastné uplatňují lehčí nebo pásové stroje.
„Do řepek ještě zemědělci se sklízecími mlátičkami nevjeli. Přitom vloni touto dobou už měli pod střechou pětinu obilovin a stejný podíl řepky a předloni téměř sklizeno,“ porovnala Šťastná.
Pět procent ozimých ječmenů zbývá sklidit zemědělskému družstvu Opařany na Táborsku, které hospodaří na 4700 hektarech a chová 2000 kusů skotu. Výnos 5,2 tuny na hektar označil předseda představenstva Vlastimil Procházka za průměrný.
„Jdeme cestou méně chemie a umělých hnojiv, máme nižší náklady a stejně tak jsou i nižší výnosy. Sklizeň je opožděná, zatím ne moc. Podmáčená půda trochu způsobuje problémy s průjezdností techniky. Porosty zatím vypadají dobře, výnos na průměr, možná lehce nad, pokud to půjde sklidit včas, aby se nezhoršila kvalita,“ řekl Procházka.
V obilných lánech po celém kraji se kvůli těžkým klasům, větru a vodě čím dál častěji tvoří ostrůvky polehlého porostu. Kukuřice jde podle Šťastné pomalu do květu. „Potřebovala by alespoň týden teplé slunečné počasí, aby dohnala růst, podražený květnovým chladem,“ uvedla ředitelka.
Loni získali jihočeští zemědělci při žních z téměř 130.900 hektarů 733.703,7 tuny obilovin. Průměrný výnos byl 5,61 tuny na hektar.
ČTK