Vládní novela zákona o významné tržní síle a jejím zneužití, která rozšiřuje působnost zákona i na menší podniky než dosud, bude čelit ve Sněmovně návrhu na vrácení vládě k dopracování. Je to jen jiná forma zamítnutí. Návrh vznesl v dnešním prvním čtení novely stínový ministr zemědělství za hnutí ANO a poslanec Karel Tureček. Úvodní kolo debaty o předloze poslanci zatím nedokončili, protože se začali zabývat jinými, pevně zařazenými body.
Podle vládního návrhu, který vychází z evropské směrnice, mají mít nově významnou tržní sílu podniky s obratem od dvou milionů eur, tedy asi 50 milionů korun za poslední účetní rok. Dosud zákon předpokládal, že významnou tržní sílu má podnik s obratem nad pět miliard korun. Ze zákona v případě jeho schválení zmizí dosavadní ustanovení, které definovalo významnou tržní sílu.
Podle nynějšího znění zákona je to takové postavení odběratele, v jehož důsledku si odběratel může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin nebo přijímáním nebo poskytováním služeb s nákupem nebo prodejem potravin souvisejících. Významná tržní síla se nově bude posuzovat podle obratu odběratele vůči obratu dodavatele.
„Zákon o významné tržní síle totiž v současné době dopadá pouze na malé množství největších odběratelů s ročním obratem přesahujícím pět miliard korun. Nově se však zákon o významné tržní síle bude v souladu se směrnicí vztahovat na odběratele, jejichž roční obrat přesahuje dva miliony eur, což dělá 51 milionů korun,“ řekl poslancům ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Tureček však řekl, že pokud novela zákona projde v navrhovaném znění, zhorší postavení firem působících v zemědělském a potravinářském řetězci. Poslanec SPD Oldřich Černý uvedl, že pokud Sněmovna nevrátí zákon k dopracování, bude jeho hnutí podávat pozměňovací návrh směřující k navýšení podílu českých dodavatelů a jejich vyšší ochrany. Turečkův stranický kolega Milan Feranec řekl, že obchodní řetězce budou mít větší sílu, protože je nic nebude omezovat. Vznesl také pochyby o tom, jak se bude zjišťovat obrat dané firmy.
Vláda navrhovala, aby Sněmovna předlohu schválila zrychleně již v prvním čtení. Tento postup ale vetovaly opoziční kluby ANO a SPD. „Myslíme si, že ta norma je dost komplikovaná a vyžaduje si podrobnou debatu,“ řekla předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Zatímco ANO navrhlo prodloužit lhůtu pro projednání zákona ve výborech o 20 dnů, zpravodaj a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) ji chce naopak o 30 dní zkrátit.
ČTK