Zisk v českém zemědělství se podle šetření Zemědělského svazu loni snížil přibližně o 800 milionů na 9,1 miliardy korun. Další pokles očekává svaz v tomto roce, kvůli dopadům vysoké inflace a zvyšování vstupních nákladů. Ceny placené zemědělcům se zvyšují pomaleji, řekl předseda svazu Martin Pýcha na jednání ve Větrném Jeníkově. V roce 2020 byl podle svazu zisk v zemědělství 9,9 miliardy korun.
V průměru loni zemědělci v ČR podle šetření svazu na hektaru vydělali okolo 2600 korun. „Všechny kraje byly v průměru ziskové, ale je třeba si říct, že od roku 2014 je tady setrvalý trend poklesu ziskovosti českého zemědělství,“ řekl Pýcha. V roce 2014 podle údajů svazu zisk v zemědělství převýšil 13 miliard Kč.
Ve snižování ziskovosti se podle Pýchy projevuje na jedné straně navyšování nákladů a na druhé straně malý růst cen, které zemědělci dostávají za svou produkci. Nejpomaleji se podle svazu zvyšují platby za živočišné produkty. V meziročním porovnání loni nejvýrazněji klesly u jatečných prasat.
Podle tiskové zprávy svazu nelze vyloučit, že za letošek zisk zemědělců v Česku klesne přibližně na sedm miliard Kč. „Ta situace je velmi složitá. Máme tady geopolitické problémy, napětí v Evropě, válku na Ukrajině. Do toho růst světových cen komodit,“ uvedl Pýcha. Zmínil také tlak na ekologizaci zemědělské politiky, který podle něj jde ze strany Evropské komise.
Šetření k výsledku hospodaření v zemědělství se zúčastnilo přes 250 podniků, nejvíc jich bylo ze Středočeského kraje, Vysočiny a Jihočeského kraje. Ve Středočeském kraji vydělaly zemědělské podniky na hektaru v průměru 3279 korun, na Vysočině 2415 korun. Jihočeští zemědělci měli průměrný zisk z hektaru na úrovni republikových 2600 Kč. O rok dřív se do stejného průzkumu svazu zapojilo skoro 350 podniků.
Svaz zjišťuje zisk podle národní účetní metodiky, nikoliv podnikatelský důchod, který je ukazatelem srovnatelným v EU. „Není to totéž. Měříme opravdu zisk a rozpočítáváme ho na celou Českou republiku,“ upozornil Pýcha.
Zemědělský svaz České republiky měl k 1. březnu 1043 členů, kteří hospodaří skoro na třetině užívané zemědělské půdy.