Zemědělský fond pro příští rok uvažuje o využívání dat z komerčního družicového systému, což by umožnilo rychleji a přesněji vyhodnocovat plnění dotačních podmínek zemědělců. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) to uvedl na dotaz ČTK. Ověřování dodržování pravidel na všech zemědělských plochách začal fond sledovat pomocí družicových snímků v červnu loňského roku, zemědělci si ale po spuštění stěžovali na nefunkčnost systému. V současnosti podle nich systém funguje lépe, problémy ale přetrvávají.
Podle fondu by nákup nové služby založené na datech z komerčního družicového systému Planet umožnil rychlé vyhodnocení dotačních podmínek. Fond předpokládá, že by se data mohla využít na pozemcích, kde výsledky analýzy dat z aktuálně využívaných družic poskytovaly nejednoznačné závěry.
Zavedení systému AMS (Area monitoring systém), který nyní využívá data z tří družic, mělo vést k poklesu kontrol, časové úspoře i zjednodušení. Počet kontrol ale naopak loni meziročně vzrostl na dvojnásobek oproti době před zavedením AMS, na což si stěžovali zemědělci.
„Ten systém nedokázal rozeznat louku od trvalé kultury, byly tam problémy s pícninami,“ uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Systém, který funguje na principu semaforu, ohlásil podle Pýchy zemědělcům chybu, a farmáři následně museli dojet na místo a zaslat zvláštní typ fotografií.
Podle odhadu svazu systém oznámil 8000 až 10.000 chybových hlášení, kdy farmáři museli dojet na místo a pole vyfotit. „Ulehčili jsme úředníkům, ale zhoršili jsme to zemědělcům. A to bohužel přetrvává, i když se letos počet kontrol mírně snížil, tak přece jenom je to další zátěž pro zemědělce,“ podotkl Pýcha.
Loni SZIF uskutečnil 5734 kontrol na místě, což bylo nejvíce od roku 2014. V letošním roce počet kontrol oproti roku 2023 klesl na polovinu, uvedl fond. SZIF mezi zemědělce rozděluje národní i evropské dotace, zemědělci loni na dotacích obdrželi 34,8 miliardy korun, z toho 3,85 miliardy tvořily národní dotace, vyplývá z výroční zprávy.
Data ze systému Planet by přesnost výsledků zvýšila, oproti údajům z aktuálně využívané družice totiž poskytuje obrazová data o zemském povrchu ve vyšším prostorovém rozlišení i ve vyšší frekvenci v čase, uvedl Jaroslav Mrázek z tiskového oddělení fondu. V ideálním případě by podle Mrázka mě systém Planet snížit potřebu zasílání fotografií.
Podle fondu byl problém způsobený mimo jiné kvůli ukončení činnosti jedné družice v roce 2022. Příští rok by měla být k dispozici data z nové, nedávno vypuštěné družice, což podle Mrázka zlepší přesnost v detekci sečí a pastvy na travních porostech.
V minulosti fond pro kontrolu plnění dotačních podmínek používal systém kontrol na místě, zaměstnanci fondu například museli v případě 1000hektarového pozemku fyzicky obejít celou plochu, nově se můžou při případných kontrolách zaměřit jen na konkrétní zemědělské pozemky.
(ČTK)