Zemědělci a potravináři mají dostat příští rok z národních dotací 2,7 miliardy korun. Schválení návrhu podpůrných programů doporučil Sněmovně její zemědělský výbor. Navržená částka je asi o 2,3 miliardy korun nižší než na letošní rok. Zemědělský výbor proto vyzval ministerstvo zemědělství, aby v příštím roce posílilo národní dotační programy o nespotřebované výdaje a hledalo pro tyto účely další úspory.
„Návrh rozpočtu dotačních programů zemědělství pro rok 2023 odpovídá možnostem rozpočtu kapitoly ministerstva, přičemž zachovává kontinuitu s předešlými roky v poměru přidělených finančních prostředků pro jednotlivé programy,“ stojí v důvodové zprávě. Náměstek ministra Petr Jílek před členy výboru uvedl, že některé dotační podprogramy se zřejmě nebudou vypisovat. Výbor v usnesení naopak podpořil záměr ministerstva zpracovat v souladu s dočasným krizovým rámcem EU zvláštní dotační program, který by reagoval na situaci na zemědělských trzích související s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu.
Ministerstvo zemědělství by mělo hledat podle výboru dodatečné peníze například na podporu včelařství, podporu mimoprodukčních funkcí rybníků a mimorybářských revírů a na zlepšení životních podmínek chovu hospodářských zvířat. Poslanec opozičního hnutí ANO Josef Kott neprosadil návrh, aby se ve výčtu objevila také podpora potravinářů. Tento program v debatě zpochybňoval Petr Bendl (ODS), podle kterého cílí jen na velké producenty a peníze od státu dostávají i podniky se zahraničními vlastníky.
Do živočišné výroby by mělo jít podle návrhu podpůrných programů 1,88 miliardy korun, do rostlinné výroby 305 milionů korun. Podpora potravinářství má činit přes 317 milionů korun a ostatních aktivit téměř 198 milionů korun. Vyšší podporu živočišné výroby zdůvodňuje ministerstvo zemědělství stejně jako v minulosti tím, že je třeba bránit nepříznivému vývoji v jeho některých odvětvích, což souvisí se zachováním zaměstnanosti na venkově. Na letošek bylo pro živočišnou výrobu vyčleněno zhruba 3,5 miliardy korun, pro rostlinnou výrobu přes 471 milionů korun, pro potravinářství 848 milionů korun a na ostatní aktivity skoro 194 milionů korun.
Většina objemu peněz z rozpočtu na příští rok, přes 2,3 miliardy korun, bude podle návrhu určena na běžné výdaje v podobě dotací k hospodářskému výsledku. Letos činily více než čtyři miliardy korun. Na investice má být pro rok 2023 v podpůrných programech 389,7 milionu korun.
ČTK