Zemědělská společnost Patria Kobylí z Břeclavska loni navzdory těžkostem plynoucím z pandemie covidu-19 dosáhla nejlepších ekonomických výsledků od roku 2009. Obrat zvýšila meziročně o devět milionů korun na 203 milionů a zisk o čtyři miliony na 10,2 milionu korun. Výsledek pozitivně ovlivnila nejen rostlinná výroba, ale i přidružená výroba čistíren odpadních vod a bazénů, jejíž výsledek vedení označilo za mimořádně úspěšný, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.
„V době, kdy řada podnikatelských subjektů bojovala o přežití, jsme prokázali mimořádnou odolnost a naopak vylepšili všechna myslitelná ekonomická čísla, v čele s výrazně navýšeným ziskem,“ uvedl ve zprávě místopředseda představenstva Josef Čačík.
Mezi největší pozitiva patřil právě obrat a zisk z plastikářské výroby, kde se v současnosti ukazuje jako důležitější faktor vyrobit než prodat. Poptávka je totiž velká a stále více se komplikují a prodražují dodavatelské řetězce. I když loni rychleji rostl prodej čistíren, rostla i výroba bazénů a narazila na to, že více bazénů už není kde vyrábět. Proto společnost v tomto a příštím roce přistavuje další výrobní prostory, které umožní expanzi. Bazény jsou podle vedení do budoucna perspektivním zbožím s předpokladem růstu poptávky.
Na rostlinné výrobě se loni pozitivně podepsalo vlhčí počasí, které se vymykalo předchozím pěti suchým letům. Díky dostatku srážek a vyšším teplotám byly výnosy polních plodin výrazně vyšší než v předchozích letech, čemuž odpovídal i obrat. Ceny zůstávaly zhruba na úrovni předchozích let. Velmi dobře se dařilo i vínu, úroda byla nadprůměrná a podařilo se obnovit řadu obchodních vztahů. Vzhledem k dopadům pandemie společnost zvýšila prodej na e-shopu, vzrostl meziročně o 300 procent. Další rozvoj by měl následovat.
Naopak v sadech loni pokračovaly špatné roky, protože jarní mrazy poničily velkou část úrody meruněk, neurodily se ani višně a celková produkce se pohybovala na úrovni 25 až 30 procent možností sadů. „Vzhledem k probíhající celosvětové zdravotní krizi se dají očekávat změny v prodeji ovoce, jeho poptávce atd. Mohla by přinést zvýšený zájem o tuzemské ovoce a respektování vyšší prodejní ceny. Problémy personálního charakteru přetrvávají, hledání brigádníků na sklizeň ovoce je každou sezonu obtížnější,“ zhodnotil Čačík situaci na trhu s ovocem. Celkově firma obhospodařuje 979 hektarů půdy, dalších 140 hektarů spravuje dceřiná společnost Patria bio.
V živočišné výrobě přetrvávalo ztrátové hospodaření s pozitivním výhledem do budoucna. Firma chová dojnice a jateční býky a také prasata. Ta se však jeví jako dlouhodobě neperspektivní. Po útlumu na začátku loňského roku nastalo oživení výkupních cen a chov byl v omezeném objemu obnovený. Jenže letos už kvůli covidu-19 poptávka znovu klesla a výkupní ceny nepokrývaly výrobní náklady.
Pro firmu loni pracovalo 140 lidí, což je meziročně o pět méně. Z 32 procent ji vlastní firma Heim Trade, zbytek akcií drží 615 malých akcionářů.
ČTK