Zemědělci v Libereckém kraji využívají slunečného počasí k dokončení sklizně. Ještě v neděli byly podle informací ministerstva zemědělství v kraji zcela sklizená jen pole s řepkou a ozimým ječmenem, posekat bylo třeba ještě více než 5180 hektarů obilí. Práce ale rychle postupují a pokud počasí vydrží, mělo by být do konce týdne hotovo, řekl Jiří Teplý z Regionální agrární rady Libereckého kraje. Loni touto dobou zbývalo sklidit už jen 650 hektarů.
„Jsou pěkné dny, ale rosa se drží dlouho, a tak zemědělci do polí vyjíždějí až kolem poledne a po sedmé večer už musí končit, protože padá rosa a je tma,“ poznamenal Teplý. Po deštivých dnech ale podle něj pěstitelé využívají příznivého počasí, aby všechno sklidili. S každým dnem se totiž kvalita obilí zhoršuje. Letošní rok přitom podle Teplého není ničím výjimečným. „Já si pamatuju roky, kdy se sekalo ještě dokonce i v říjnu,“ dodal.
Poslední hektary dnes sklízeli v ZOD Brniště na Českolipsku. Hospodaří na 2500 hektarech zemědělské půdy a patří tak k největším zemědělským podnikům v kraji. Orná půda tvoří 1700 hektarů a pěstují na ní hlavně pšenici, ale také řepku, hrách a případně mák a také krmné plodiny pro skot. „Výnosy jsou letos podprůměrné, je to tím, jak se žně protahovaly, mělo to být sklizené už před třemi týdny,“ řekl hlavní agronom podniku Pavel Cihlář.
Z hektaru letos v Brništi sklízeli v průměru 3,3 tuny řepky, před rokem byl hektarový výnos podstatně vyšší – 4,17 tuny. „U pšenice máme 6,4 tuny v hrubém, ale je tam hodně sušení, takže budeme rádi, když to nakonec bude přes šest tun,“ poznamenal. Loňská úroda pšenice patřila k rekordním, z hektaru sklízeli v průměru 7,67 tuny. Kvůli vysoké vlhkosti museli podle Cihláře navíc letos sušit zhruba 15 procent sklizených plodin, což výrazně zvýšilo náklady. Žně také komplikovaly problémy s dodávkami náhradních dílů. „Čtyři dny nám stál kombajn kvůli spojce, která nebyla,“ dodal agronom.
Letošní chladné a deštivé léto zkomplikovalo sklizeň v celém Česku, v pondělí ještě nebyly žně ukončené v žádném z krajů. Nejdál byla podle ministerstva zemědělství sklizeň ve Zlínském kraji, k závěru se chýlila také v Olomouckém a na jižní Moravě. Naopak nejvíc polí zbývalo posekat v Karlovarském kraji a právě v Libereckém. V celé zemi zbývalo sklidit 77.500 hektarů s obilím, což je něco přes šest procent ploch, u řepky zbývalo posledních 470 hektarů, což je jen asi 0,14 procenta.
V průměru letos zemědělci v Česku získávají 3,11 tuny z hektaru, loni byl výnos o 0,3 tuny vyšší. Naopak sklizeň obilí je zatím o něco lepší než loni. V průměru dávají zatím pole 6,19 tuny na hektar, loni byly výnosy 6,05 tuny z hektaru. V Libereckém kraji sklidili letos zemědělci 16.244 tun řepky, v průměru to je jen něco málo přes tři tuny z hektaru. Pod celostátním průměrem je také sklizeň obilí, kde v průměru zemědělci získávají jen 6,03 tuny z hektaru.
Podhorský Liberecký kraj není tradiční zemědělskou oblastí, zemědělská půda tvoří méně než třetinu z 316.000 hektarů jeho rozlohy. Nejlepší úrodu obilí zažili zdejší zemědělci v roce 2004, kdy ho sklidili 132.325 tun. Oseli jím ale tehdy bezmála 26.000 hektarů, letos obilí pěstují na necelých 18.700 hektarech, což je o čtvrtinu méně ploch. Nejvíc řepky se v kraji sklidilo o deset let později, přes 22.970 tun. V roce 2014 ale řepku pěstovali téměř na 5890 hektarech, letos jí oseli 5300 hektarů, tedy o desetinu méně. Loňská sklizeň byla v kraji průměrná.
ČTK