Zemědělci sklidili více než 162.000 hektarů obilnin, což odpovídá 13,45 procenta jejich plochy. Loni touto dobou sklidili 10,8 procenta ploch obilnin. Řepky je sklizeno přes 22 procent, tedy zhruba 75.000 hektarů. Vyplývá to ze žňového zpravodajství, které vydalo ministerstvo zemědělství na základě údajů Státního zemědělského intervenčního fondu. Sklizeň obilnin a řepky podle fondu oproti minulému týdnu mírně postoupila i přes časté bouřky a přívalové deště. Sklízet začali zemědělci ve všech krajích, nejdále je sklizeň ve Zlínském kraji. Zemědělci podle statistiků letos sklízejí obilniny z nejmenší pěstební plochy od počátku sledování před více než 100 lety.
Celková produkce obilovin dosáhla 961.050 tun při průměrném hektarovém výnosu 5,90 t/ha. V porovnání s postupem sklizně loňského roku, je letošní sklizená plocha o necelých 30.000 hektarů větší.
Nejpomaleji postupují žně v kraji Vysočina, kde je sklizeno 230 hektarů ječmene ozimého, což odpovídá 0,18 procenta celkové plochy obilovin. Oproti prvnímu žňovému hlášení z minulého týdne tak sklizeň v tomto kraji kvůli nepříznivému průběhu počasí nepokročila.
Počasí komplikovalo v minulém týdnu sklizně i podle mluvčí Agrární komory ČR Barbory Pánkové. „Deště i silné nárazy větru způsobují místy poléhání porostů, které se pak dají sklízet jen obtížně. V podmáčené půdě se navíc mohou bořit kombajny,“ řekla dnes ČTK Pánková. Zároveň upozornila, že pokud deštivé počasí bude přetrvávat delší dobu, hrozí šíření plísní, různých chorob či některých škůdců, což může ovlivnit výnosy plodin. Zatím jsou podle ní škody spíše lokální.
Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha doplnil, že velké škody po bouřkách zaznamenávají zemědělci například v okolí Vysokého Mýta nebo východních Čech. „Nejenom, že přímo způsobují nevratné škody, ale zároveň zpožďují sklizeň a snižují kvalitu sklizených plodin,“ řekl ČTK Pýcha.
Nejdále je naopak sklizeň obilnin ve Zlínském kraji, kde je sklizeno 37,34 procenta ploch, následuje Jihomoravský kraj, kde zemědělci sklidili necelých 30 procent ploch a Olomoucký kraj s 16,8 procenta.
Žňové práce nejvíce pokročily u ozimého ječmene, aktuálně je sklizeno téměř 88.000 hektarů, tedy 69,22 procenta ploch. V porovnání s loňskou sklizní je ale letošní sklizená plocha ozimého ječmene zhruba o 8000 hektarů menší.
Řepky je aktuálně sklizeno 202.168 tun, loni touto dobou bylo sklizeno 73.367 tun. Kromě Karlovarského kraje a Vysočiny se sklízí v celém Česku. Téměř u konce je sklizeň v okrese Hodonín, sklizeno je 95 procent ploch.
Sklizeň obilnin a řepky v letošním roce začala před necelými čtyřmi týdny, minulý týden ji doprovázely silné bouřky s přívalovými dešti, místy i kroupy. V následujícím týdnu ale budou srážky a bouřky spíše výjimečné, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Česko má před sebou podle meteorologů tropický týden, teploty se téměř každý den mohou dostat nad 30 stupňů Celsia. Více pršet může až o víkendu, v jehož závěru se také má mírně ochladit.
Zemědělci odhadují letošní úrodu pod úrovní předchozích pěti let, ve kterých se sklízelo přes sedm milionů tun základních obilovin, vyplývá z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Sklizeň základních obilovin letos ve srovnání s loňskou úrodou klesne o 8,8 procenta na 6,822 milionu tun, uvedli už dříve statistici.
„Vedle nižšího hektarového výnosu je důvodem nejmenší pěstební plocha od počátku sledování před více než 100 lety,“ sdělila začátkem července vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková. Řepky se podle ČSÚ má sklidit 1,045 milionu tun, což by bylo o pětinu méně než minulý rok. Důvodem je podle statistiků také nižší očekávaný hektarový výnos, ale i výrazné zmenšení osevní plochy. Statistici údaje o sklizni během léta ještě několikrát zpřesní.
ČTK