Zemědělci nedaleko Jesenice u Prahy zapálili kupu slámy na protest proti změnám v nastavení dotací. Kolem místa happeningu projelo 30 troubících traktorů. Akce se účastnilo zhruba 50 lidí, velkou část tvořili novináři. Zástupci zemědělských organizací na ní vyjádřili nesouhlas s připravovanými změnami a vyzvali vládu k jednání. „Nechceme zemědělce rozdělovat na malé a velké,“ prohlásil prezident Agrární komory Jan Doležal.
Akce, která se konala mezi poli u silnice mezi Vestcem a Hodkovicemi, byla součástí dnešních protestů pořádaných i na dalších místech ČR. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha uvedl, že po českých silnicích dnes jezdí stovky, možná více než tisíc traktorů a další zemědělské techniky. „Stále vyzýváme vládu, aby s námi jednala,“ dodal.
Účastníci chtěli dát happeningem symbolicky najevo, že je „nejvyšší čas zapojit do diskusí o změnách agrární politiky hlavně zástupce odborné zemědělské veřejnosti“. Pálení slámy mělo symbolizovat rychlost, s níž vláda nyní může ovlivnit české zemědělství na mnoho let. Akci účastníkům znepříjemnily vítr a zima. „Počasí nám nepřeje a dá se říct, že nám nepřeje ani současná vláda,“ řekl k tomu Doležal.
Změny v dotační politice podle zemědělských organizací nespravedlivě zvýhodňují malé zemědělce. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ve středu uvedl, že nikomu neupírá právo demonstrovat, odmítá však ustupovat nátlaku.
Na změně dotačních pravidel pro léta 2023 až 2027 se minulý týden shodli zástupci vládní koalice. Ministerstvo zemědělství původně počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ustoupilo, zvýšilo ale podíl peněz určených pro menší zemědělce. Rovněž omezilo maximální výši investičních dotací ze 150 na 30 milionů korun.
X X X
Sedm až osm desítek traktorů s transparenty po poledni v Pardubickém kraji jezdilo po silnicích na protest proti Strategickému plánu Společné zemědělské politiky. Navrhovaná dotační pravidla, která proti dosavadnímu stavu mírně zvýhodňují malé zemědělce, kritizuje Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Podle jejich krajských zástupců by následkem nových dotačních podmínek hrozilo v Česku zvýšení cen potravin a snížení potravinové soběstačnosti země.
Demonstrační jízdy se uskuteční ve všech okresech kraje. Traktory budou jezdit například mezi Chrudimí a Pardubicemi, z Nasavrk do Slatiňan, z Trhové Kamenice do Chrudimi, v okolí Vysokého Mýta, Skutče, Hrochova Týnce, Pardubic nebo Heřmanova Městce. Velká část traktorů poveze i vlečku, dopravu ale zemědělci komplikovat nechtějí, proto budou stroje dodržovat rozestupy.
„To, co se teď vymýšlí do strategického plánu, bude mít ve finále dopad nejen na nás zemědělce, ale i na ceny a konzumenty potravin,“ řekl novinářům viceprezident Agrární komory ČR a předseda představenstva Regionální agrární komory Leoš Říha. Podle něj středně velké podniky, které tvoří většinu zemědělské produkce, nemusí situaci zvládnout a skončí. Problémy mají hlavně s živočišnou výrobou.
Agrární komora sdružující hlavně větší zemědělské podniky a Zemědělský svaz tvrdí, že změny v dotační politice nespravedlivě zvýhodní malé zemědělce a zároveň ohrozí ekonomiku středních a velkých producentů. Přímé dotace budou vyšší na prvních 150 hektarů, u dalších ploch daného podniku se sníží. Strategie chce také zastropovat investiční dotace, na jeden projekt bude možné čerpat nejvíc 30 milionů korun místo dosavadních 150 milionů.
X X X
Do demonstračních jízd zemědělců se dnes ve Zlínském kraji zapojilo zhruba 90 traktorů. Nejvíce jich po poledni vyjelo na Kroměřížsku, řekla ředitelka Agrární komory Zlínského kraje Marcela Janotová. Zemědělci protestují proti navrhovaným dotačním pravidlům pro léta 2023 až 2027, která proti dosavadnímu stavu zvýhodňují malé zemědělce. Úpravu dotačních pravidel schválila minulý týden vládní koalice.
„Na Kroměřížsku vyjelo 42 traktorů, na Vsetínsku asi osm, na Uherskohradišťsku kolem 30 a ve zlínském okrese asi deset. Každý okres měl dvě až tři trasy, které si zemědělci vytipovali a tou trasou jeli,“ uvedla Janotová. Protestní jízdu podle ní zemědělci zahájili symbolicky ve 12:05, tedy pět minut po dvanácté.
Traktory bylo možné zastihnout například mezi Kroměříží, Hulínem a Holešovem. Některé z nich i s vlečkami, na které zemědělci umístili transparenty s nápisy „Chceme rovné podmínky“, „České potraviny pro český národ“ nebo „Živíme tuto zemi“. Stroje vyrážely postupně v menších skupinách, aby neblokovaly dopravu. „Byla to poklidná jízda, nenarušovali jsme provoz,“ řekl předseda Okresní agrární komory v Kroměříži Martin Gabrhelík, který usedl za volant jednoho z traktorů.
Agrární komora sdružující především větší zemědělské podniky a Zemědělský svaz tvrdí, že plánované změny v dotační politice nespravedlivě zvýhodní malé zemědělce a zároveň ohrozí ekonomiku středních a velkých producentů. Varují také, že mohou vést k vyšším cenám potravin, snížení pestrosti krajiny, soudním sporům a arbitrážím. Přímé dotace budou vyšší na prvních 150 hektarů, u dalších ploch daného podniku se sníží. Maximální výše investiční dotace na jeden projekt klesne ze 150 milionů na 30 milionů korun.
Podle Gabrhelíka vláda se zástupci větších podniků o změnách nejedná. „Celý rok se připravovala strategie na dalších sedm let a současná vláda to celé shodila ze stolu a během týdne udělal svoji verzi, kterou možná s výjimkou Asociace soukromého zemědělství s nikým nekonzultovala,“ uvedl Gabrhelík.
Malí zemědělci jsou podle něj na trhu zapotřebí, například v souvislosti s produkcí regionálních potravin nebo farmářskou turistikou. „Nasycení země ale nezajistí. Pokud budeme kráceni o dotace, oni (malí zemědělci) nám dokážou přeplatit naše pachtovní smlouvy, my přijdeme o půdu, tak živočišnou výrobu nebudeme dělat. Dnes 92 procent mléka je z větších podniků, které budou kráceny, vepřové maso z 98 procent a drůbež z 91 procent. Nevím, jak nás chce vláda nasytit, ale takhle to rozhodně nepůjde,“ řekl Gabrhelík.
X X X
Na Vysočině vyjely dnes v poledne na silnice traktory zemědělských podniků na protest proti změnám v nastavení dotací pro roky 2023 až 2027, které podle nich znevýhodňují velké firmy. Podle informací zástupců Agrární komory a Zemědělského svazu se protestních jízd účastnily desítky strojů ve všech okresech kraje. Na některých trasách vyjeli zemědělci později kvůli hustému sněžení. Akce se podle policie uskutečnila bez komplikací.
Dopoledne měla Agrární komora na protestní jízdu v tomto kraji hlášenou účast přibližně 270 traktorů a jiných vozidel větších zemědělských podniků. Uvedl to Vlastimil Vaněk, ředitel jihlavské agrární komory.
Na silnicích Pelhřimovska jezdilo 43 traktorů. „Někteří vyjeli dřív, než je zastihlo sněžení, někteří počkali, protože to netrvalo ani půl hodinu a vyjeli potom,“ řekl František Novák z pelhřimovské organizace Zemědělského svazu.
Až přejde vánice, počkaly i dva traktory zemědělské společnosti v Havlíčkově Borové na Havlíčkobrodsku. Pak jely na Chotěboř. „Vadí mi nerovné podmínky v zemědělství,“ řekl předseda představenstva Aleš Málek. Uvedl, že nesouhlasí s tím, aby malí farmáři dostávali podstatně víc peněz třeba za posekání hektaru louky. „Proč má mít ten dotyčný o dva, o pět tisíc víc, když je menší. Má stejné náklady jako já,“ uvedl.
Na Žďársku vedla jedna z protestních tras mezi Novou Vsí u Nového Města na Moravě a Žďárem nad Sázavou. Na traktorech byly transparenty s nápisy „Vládo jednej s námi“, „Nejsme Babiš, nejsme Agrofert“ nebo „Chceme rovné podmínky bez redistribuce.“ Původně měla kolona asi 15 vozidel projet tuto trasu dvakrát, kvůli sněžení jela jen jednou. „Nemá to cenu v těchto těžkých podmínkách pokoušet,“ řekl Jaroslav Michal, prokurista společnosti Proagro Radešínská Svratka.
Proagro hospodaří na 2300 hektarech půdy a chová 850 krav. Denně produkuje 20.000 litrů mléka, které dodává mlékárně v Přibyslavi. „Tímhle nastavením dotací (vláda) vůbec nepřemýšlí o tom, že způsobí obrovské ekonomické problémy firmám, které jsou větší, kde se vyrábí 80 procent mléka, masa a obilí,“ řekl Michal. Doplnil, že zemědělci chápou to, že peněz asi bude z různých důvodů méně. „Ale mělo by se to krátit všem stejně a podle nás by měly být rovné podmínky,“ uvedl.
Úpravu dotačních pravidel schválila minulý týden vládní koalice. Část peněz se má po změně výše takzvaných redistributivních plateb dostat od velkých podniků k menším zemědělcům. Zároveň se sníží maximální výše investičních dotací. K dnešnímu protestu vyzvaly zemědělce Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, podle těchto organizací změny v dotační politice nespravedlivě zvýhodnily malé zemědělce.
X X X
Do zemědělských protestů se dnes v Ústeckém kraji zapojili sedláci na Litoměřicku a na Lounsku, v Libereckém kraji protestovali sedláci z Agro Bílá v Podještědí. Nespokojenost se Strategickým plánem Společné zemědělské politiky dali najevo protestní jízdou zemědělské techniky. K akci je vyzvaly Agrární komora a Zemědělský svaz. Na Litoměřicku vyjeli zemědělci ve 12:05, pokračovali do Lovosic a odtud zpět do svých domovů. Podle ředitele zemědělského družstva Klapý Otakara Šaška jde o klidný protest.
„Bude to probíhat tím způsobem, že pojedou zemědělské stroje po silnici. Nechceme žádné protesty, které by způsobily někde kolony a zácpy, takže pokud těch strojů pojede víc, tak pojedou minimálně ve stometrových rozestupech, aby se nebránilo předjíždění,“ popsal podobu zemědělských protestů na Litoměřicku Šašek. Kolik zemědělců se jízdy účastní, není podle ředitele jasné.
Důvodů, proč zemědělci vyjeli na traktorech do ulic, je podle něj několik. „Chceme upozornit na to, že nesouhlasíme s návrhem Společné zemědělské politiky tak, jak ho předkládá nová vláda, protože nás se to citelně dotkne ve snížení dotací,“ uvedl zemědělec. Podle něj jsou sedláci přesvědčeni o tom, že úpravy naruší podmínky hospodářské soutěže.
„Rozhodně si nemyslíme, že patříme mezi agrobarony, hospodaříme na 2000 hektarech,“ podotkl ředitel. V družstvu je podle něj 250 zemědělců. „Mají na případnou podporu dotace úplně stejný nárok, jako kdyby se rozhodli hospodařit každý sám,“ řekl Šašek. Dalším důvodem k protestům je podle něj to, že vláda se zemědělci nejedná. Šašek uvedl, že by měl být návrh Společné zemědělské politiky projednán se všemi subjekty, kterých se týká.
Farma Agro Bílá je dodavatelem mléka, obdělává zhruba 1100 hektarů zemědělské půdy a chová 800 kusů hovězího dobytka. Dnes z farmy vyjelo několik traktorů na kruhový objezd v blízkosti hlavní silnice I/35 z Liberce na Prahu v Hodkovicích nad Mohelkou, na frekventovanou čtyřproudou silnici ale nevjeli. „Nechtěli jsme nikoho ohrozit,“ řekl předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach.
Do podobných akcí se letos zemědělci v kraji zapojili poprvé za 20 let. „Vždycky jsme se tomu vyhýbali, nikdy jsme nesouhlasili s tím, že máme někde blokovat silnice nebo vylévat mléko na pole, že je to spíš o jednání, ale ta situace je opravdu závažná,“ doplnil Erlebach. Omezení dotací pro velké zemědělské podniky, které navrhuje vláda, je podle něj diskriminační a ohrožuje potravinovou soběstačnost Česka. Právě velké podniky jsou totiž podle Erlebacha v zemi hlavními producenty potravin.
Předseda agrární komory Ústeckého kraje Jaroslav Brožka už dříve rovněž řekl, že se sníží potravinová soběstačnost ČR a zvýší dovoz potravin ze zahraničí. Schválení podle něj povede k omezení chovu skotu i drůbeže a zemědělci budou nuceni investovat méně do pohodlí zvířat. Dodal, že se podle něj může nový systém odrazit i na cenách potravin.
Na změně dotačních pravidel pro roky 2023 až 2027 se minulý týden shodli zástupci vládní koalice. Ministerstvo zemědělství původně počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ustoupilo, zvýšilo ale podíl peněz určených pro menší zemědělce. Rovněž omezilo maximální výši investičních dotací ze 150 na 30 milionů korun.
X X X
V Plzeňském kraji se do dnešního protestu zemědělců zapojilo po poledni až několik stovek strojů – traktorů, nákladních aut a podobně. Jen na Rokycansku a jižním Plzeňsku to je přes 60 strojů, řekl předseda dozorčí rady Agrární komory v Plzeňském kraji Jiří Tomec. Zemědělci vyjeli také na severním Plzeňsku, na Domažlicku, Tachovsku a Klatovsku. V celém kraji se do akce zapojilo až 300 strojů, některé byly opatřené transparenty, řekl Tomec. Zemědělci nejezdili tak, aby blokovali nebo zdržovali dopravu, chtěli především upozornit na změny v dotační zemědělské politice státu.
„Chceme jenom rovné podmínky pro všechny. Jestliže máme udržet zásobování země našimi domácími potravinami, musíme mít všichni férové rovné podmínky. Zaměřením podpory na malé zemědělce se toho nedosáhne,“ řekl Tomec.
Malý zemědělec, který má třeba deset hektarů, nebude podle něj dodávat potraviny do řetězců. „Tihle malí zemědělci republiku neuživí. Už teď se k nám dováží ze zahraničí spousta nekvalitních potravin, a když nebudou mít všichni stejné podmínky, větší zemědělci skončí a budeme na dovozu potravin závislí úplně,“ míní Tomec. Pokud podle něj nedostanou stejné dotace všichni zemědělci, nebudou konkurenceschopní a s hospodařením jich řada skončí. „Na jejich činnosti je ale navázána celá řada dalších oblastí – jatka, mlýny, mlékárny a třeba i výrobci zemědělské techniky, to vše spolu souvisí,“ uvedl Tomec.
Na Domažlicku se do protestu zapojilo asi 80 strojů. Nejely organizovaně v koloně, ale buď samostatně nebo v malých skupinkách. „Byla to především informační akce, ne protestní jízda. Nechtěli jsme nikoho zdržovat ani omezovat, jezdili jsme v rámci našich pracovních povinností. Chceme upozornit na to, že si nepřejeme, aby nerovnými podmínkami vznikla nějaká sorta lepších a sorta horších zemědělců,“ řekl ředitel domažlické okresní agrární komory Ludvík Jírovec.
Několik desítek traktorů a zemědělské techniky vyjelo ve třech skupinách i na Klatovsku. „Chtěli jsme upozornit na to, že se jedná o nás bez nás. Strategický plán, na kterém předtím dva roky pracovali i zemědělští odborníci, nová vláda během pár dní změnila,“ řekla ředitelka klatovské agrární komory Jiřina Jandová.
Změny v dotacích ve prospěch menších zemědělců podle ní zasáhnou farmáře a zemědělské firmy, kteří investovali nemalé peníze například do modernizací kravínů a do nových technologií. „Nejsme žádní agrobaroni, největší podnik u nás má 2800 hektarů, ale pokud nebudou mít všichni rovné podmínky, řada zemědělců prostě skončí,“ řekla. Tím se ale podle ní zase jen bude víc vylidňovat venkov, protože pokud nebude práce v zemědělství, lidé zamíří do měst.
X X X
Desítky traktorů a nákladních aut se dnes v jižních Čechách zapojily do protestu zemědělských podniků proti změnám v nastavení dotací. Ze Strakonicka vyjelo téměř 40 vozidel po hlavním tahu I/20 na Budějovice, ze Strakonic do Vodňan. Balík slámy zapálili zemědělci na táborském letišti. Dopravu omezovali i na Jindřichohradecku a Písecku.
„Jely desítky kusů zemědělské techniky a zapojili se zástupci zemědělských podniků všech velikostí a právních forem. Zejména těch, kteří mají živočišnou výrobu,“ řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
Od parkoviště ZZN Strakonice a dalších míst jelo po silnici I/20 do Vodňan 38 traktorů a nákladních aut. Na některé traktory dali zemědělci české vlajky. „Je to spojené i s praktickou věcí, s nakládkou obilí ve Vodňanech a vezou hnůj. U nás vyloženě velké podniky nejsou, největší je asi 2700 hektarů, výrobně obchodní družstvo Lidmovice, ten se zapojil. Ostatní jsou asi tisícihektarové. Budeme doufat, že protest pomůže,“ řekla ČTK Lenka Hryzbilová z okresní agrární komory Strakonice.
Z parkoviště u ZZN Strakonice vyjel s nákladním autem i Antonín Křivanec ze zemědělského družstva Třebohostice. „Dotace zemědělcům by měli mít všichni stejně, aby to bylo spravedlivé,“ řekl muž středních let, který se v oboru pohybuje od 15 let. K protestní akci se zapojil poprvé.
Kupu slámy na protest proti změnám v nastavení dotací zapálili zemědělci na táborském letišti ve části Všechov. Na Písecku se zapojilo s traktory Agrodružstvo Záhoří, na Záhoří – Podolí – Písek. Kolem 35 traktorů jelo protestovat na silnice na Jindřichohradecku, z družstev a farem v obcích a městech Deštná, Nová Včelnice, Mláka, Pleše, Kunžak, Dačice či Studená. Na Českobudějovicku oficiální protesty nebyly, ale provoz po poledni brzdil třeba traktor na silnici I/20 u Dasného na Českobudějovicku.
Změny v dotační politice podle zemědělských organizací nespravedlivě zvýhodňují malé zemědělce. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ve středu uvedl, že nikomu neupírá právo demonstrovat, odmítá však ustupovat nátlaku.
Na změně dotačních pravidel pro léta 2023 až 2027 se minulý týden shodli zástupci vládní koalice. Ministerstvo zemědělství původně počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ustoupilo, zvýšilo ale podíl peněz určených pro menší zemědělce. Rovněž omezilo maximální výši investičních dotací ze 150 na 30 milionů korun.
X X X
Mnozí zemědělci sdružení v Agrární komoře ČR dnes vyjeli s traktory a další zemědělskou technikou na silnice, aby protestovali proti tomu, jak nová vláda změnila návrh systému rozdělování dotací v letech 2023 až 2027. Na jižní Moravě vyjeli například na hlavní tah mezi Hodonínem a Břeclaví, mezi Bzencem a Kyjovem či na tah z Brna do Svitav. Stroje ověsili různými transparenty s hesly. Podle nich hrozí potravinová krize a zdražování potravin. Podle Asociace soukromého zemědělství jsou to poplašné a ničím nepodložené zprávy. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula změnu systému obhajuje tím, že nyní naopak nebudou malí zemědělci znevýhodnění proti velkým a jejich postavení bude rovnější než v minulosti.
Většina zemědělců, kteří nechtěli blokovat dopravu, vyjela kolem poledne. Například na Hodonínsku se vydávali na cestu pět minut po poledni, aby symbolicky zdůraznili, že změny ve dva roky připravovaném plánu se udály pět minut po dvanácté. Podle ředitelky okresní agrární komory Milady Zimákové je neodpustitelné, že nová vláda nejednala o změnách s Agrární komorou ČR a se Zemědělským svazem ČR a nezbylo než na sebe a své požadavky takto upozornit.
Jízda zemědělců se podle jihomoravského policejního mluvčího Pavla Švába obešla bez větších komplikací, i když některé podněty od řidičů policisté dostali, řekl . Doprava se však maximálně zpomalila.
Jedním z těch, kteří se protestu zúčastnili, byl předseda Zemědělského družstva Sedlec u Mikulova Ctirad Králík, které obhospodařuje přes 120 hektarů vinic a má 30 zaměstnanců. On s autem a dva jeho kolegové s traktorem a vlekem vyjeli do Mikulova a zpět. „Kolegyně ještě v noci malovala transparenty. Myslím si, že v Česku hrozí zánik zemědělství a potravinová krize, ale většině lidí je to jedno, protože si potraviny koupí v supermarketu. Když se mluví o potravinové soběstačnosti, nikoho to nevzrušuje, což je alarmující,“ řekl Králík novinářům. Zároveň si uvědomuje, že čeští zemědělci jako celek nemají u běžné populace příliš dobré renomé. Někteří kritici mluví o tom, že české konvenční zemědělství degraduje půdu, znečišťuje podzemní i povrchové vodní zdroje a likviduje biodiverzitu krajiny, jak se na velkých blocích střídají nejčastěji jen řepka, kukuřice a pšenice. „Veřejnost nás bere tak nějak negativně a musíme si dát pozor, aby se protest neobrátil proti nám. Ale opravdu se něco děje, psal jsem i zákonodárcům,“ uvedl Králík.
Menší zemědělci dlouhodobě uváděli, že dosavadní systém zvýhodňoval velké podniky, přepracovaný systém vítají. Hlavní změnou je, že se budou vyplácet dotace navíc na prvních 150 hektarů, maximální výše investiční dotace už nebude 150 milionů korun, ale jen 30 milionů, k penězům by se tak mělo dostat více podniků.
ČTK