Letošní sklizeň obilí bude podle Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR obilovin průměrná, záležet bude hlavně na dalším vývoji počasí. Český statistický úřad (ČSÚ) v prvním odhadu uvedl, že úroda základních obilovin bude letos srovnatelná s loňskou, očekává meziroční pokles o necelé procento. Řepky má být naopak meziročně více. Během léta budou statistici odhady zpřesňovat.
„Pozitivním faktorem je začátek žní v obvyklém termínu či o něco málo dříve, tedy vegetační vývoj rostlin postupuje uspokojivým tempem. Naopak negativní vliv může mít sucho, které se projevuje především v povrchové vrstvě půdy, což dopadá na mělce kořenící plodiny, k nimž patří právě obiloviny,“ uvedl prezident komory Jan Doležal.
Kvalitu obilovin může také podle něho ovlivnit výskyt škůdců nebo neočekávané přírodní události. Minulý týden museli zemědělci přerušit sklizeň kvůli deštivému počasí. Na Znojemsku, Břeclavsku nebo Hodonínsku úrodu obilovin poškodily kroupy. „Roli hraje také horší výživa rostlin kvůli vysokým cenám minerálních hnojiv,“ dodal.
„Letošní žně začaly vlivem jarního sucha netradičně brzy a je otázka, zda se případné deštivé počasí negativně neprojeví na kvalitě. Na konečné výsledky si počkáme, až bude úroda ve skladech, ale vývoj stavu porostů a cen dává předpoklad pro vyrovnání prudkého růstu nákladů,“ uvedl mluvčí Zemědělského svazu Vladimír Pícha. Doplnil, že řada zemědělců přes vysoké ceny hnojiv investovala do výživy rostlin, a díky tomu lze dosáhnout běžných výsledků.
Podle ředitele zemědělské divize koncernu Agrofert Milana Škvora je obtížné odhadovat výsledky letošních sklizní kvůli výkyvům počasí. „Bouřky v posledních dnech způsobily nemalé škody na polích napříč regiony, které v tuto chvíli analyzujeme. Počasí má přitom vliv nejen na celkový objem sklizeného obilí, ale také na jeho kvalitu,“ poznamenal.
Podle prvních odhadů ČSÚ zemědělci letos sklidí víc než 7,1 milionu tun obilovin. Odhadovaný hektarový výnos bude meziročně o 5,7 procenta nižší. Řepky by měli zemědělci sklidit 1,065 milionu tun, což ve srovnání s loňskými údaji znamená o 3,9 procenta více. Hektarový výnos řepky má být o 3,4 procenta vyšší než minulý rok.
Více se letos zřejmě sklidí pšenice ozimé, ječmene ozimého a tritikale, tedy křížence žita a pšenice. Naopak menší úroda se očekává u žita a všech druhů jarních obilovin. Osevní plochy se meziročně rozšířily o 5,1 procenta, což znamená o 64.000 hektarů na 1,299 milionu hektarů. Odhadovaný hektarový výnos 5,51 tuny na hektar je meziročně o 5,7 procenta nižší.
ČTK