Sloučení snížených sazeb DPH na 12 procent, které je součástí vládního konsolidačního balíčku a sníží sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) u potravin o tři procentní body, je podle místopředsedy Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Petra Hanky krok správným směrem. Zda se ale pokles sazby DPH na potraviny následně projeví i v jejich spotřebitelských cenách na pultech obchodů, bude podle Hanky záležet na obchodních řetězcích. Zelináři dlouhodobě podporovali snížení DPH na potraviny, řekl Hanka.
Prezentovaný vládní konsolidační balíček přinese zvýšení firemních daní, daně z tabáku, alkoholu a hazardu nebo daně z nemovitosti. Zvýší se také odvody živnostníků a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance. Snížené sazby DPH se sloučí na 12 procentech, dosud byly deset a 15 procent. Díky sloučení sazeb se sníží o tři procentní body DPH na zdravotnické prostředky, potraviny či bydlení. Úprava DPH bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) znamenat, že lidem zůstane navíc 6,3 miliardy korun.
Podle Hanky zatím není jasné, jaký reálný dopad bude mít avizované snížení DPH na ceny potravin v obchodech. „Výše prodejní ceny je plně v rukou obchodníků a jestli tam ty tři procenta zohlední a sníží o tři procenta ceny nebo si o to navýší marži, to je velmi diskutabilní. V Polsku to nedopadlo dobře a otázka je, jestli to u nás dopadne lépe a opravdu to povede k nějakému snížení cen,“ řekl Hanka. ZUČM byla podle Hanky dlouhodobě pro snížení sazby DPH na potraviny. „Jsem proto rád, že se tak stane. Potřebujeme ale nadále tlačit na to, aby zelenina jako základní potravina byla na nižších maržích (obchodníků). Aby její celkový odbyt byl plynulý a nebyl závislý na jednotlivých akcích a rozmarech obchodů,“ dodal Hanka.
Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž pultech končí 75 procent úrody. Velkoobchodům zelináři prodávají desetinu své produkce a stejný podíl připadá na konzervárny, mrazírny či sušárny. Obchodní řetězce mají podle pěstitelů zeleniny velmi vysoké marže. Například farmář Ladislav Kašpar již dříve řekl, že klesá podíl pěstitelů na konečné prodejní ceně zeleniny v obchodech. „Zatímco před deseti či patnácti lety jsem dostal 33 procent, tak dnes nedostanu ani 18 procent,“ uvedl Kašpar. Proto na poli nedaleko Olomouce zavedl samosběr zeleniny, který je pro něj i zákazníky ekonomicky výhodnější.
ČTK