Žaloba Ukrajiny ohledně slovenského zákazu dovozu ukrajinského obilí není postavena na právním základě, řekl dnes novinářům slovenský ministr zemědělství Jozef Bíreš. Kyjev podle pondělního oznámení podal u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost proti Slovensku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich rozhodnutí pokračovat v embargu na dovoz ukrajinského obilí.
„Překvapilo mě to. Určitě ta žaloba nemá právní základě, protože nekontrolovaným způsobem vozit potravinu do členského státu zřejmě není argument,“ uvedl Bíreš.
Podle Bíreše povinností Slovenska je chránit vlastní trh. Slovensko je v produkci obilí plně soběstačně a část produkce země vyváží.
Evropská komice letos na jaře povolila zmíněné trojici středoevropských zemí a také Bulharsku a Rumunsku zavést embargo na dovoz pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen z Ukrajiny. Toto unijní embargo skončilo v pátek, ovšem Slovensko, Maďarsko a Polsko ho jednostranně prodloužily. Na Slovensku a v Polsku budou v příštích týdnech parlamentní volby.
Země, které sousedí s Ukrajinou, se v souvislosti s dovozem ukrajinských zemědělských komodit dostaly pod tlak už loni. Levné ukrajinské obilí zaplavilo trhy středoevropských zemí, když ho Kyjev kvůli zablokovaným černomořským přístavům během ruské vojenské invaze začal převážet pozemní cestou přes sousední země a když EU uvolnila pravidla jeho prodeje na unijním trhu.
Bíreš na tiskové konferenci rovněž řekl, že vládou vyčleněné peníze na kompenzace dopadů dovozu levných zemědělských produktů z Ukrajiny dostanou na Slovensku pěstitelé pšenice. Dotace v celkové výši 15,7 milionu eur (383 milionů korun), z nichž třetinu tvoří příspěvek EU, stát vyplatí zhruba 8000 subjektům. Podle Bíreše kompenzace v plné míře nepokryjí farmářům vzniklé ztráty, protože ceny obilí oproti loňsku klesly o zhruba polovinu.