Vybudování nových skladišť hnojiv a jejich údržba bude v letošním a příštím roce stát 933 milionů korun. Náklady souvisí s plněním evropské směrnice, kterou musí dodržovat zemědělci hospodařící v oblastech, kde je velké riziko uniku dusičnanů do půdy a následně do vodních toků. Odhad nákladů dnes schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zemědělství.
Plnění požadavků takzvané nitrátové směrnice je povinné ve vymezených zranitelných oblastech, kde se již vyskytují vody znečištěné dusičnany ze zemědělských strojů. Dokument, který vláda schválila, uvádí, že by stavba nových skladů nutných k dodržování směrnice měla stát 599 milionů a 334 milionů budou podle odhadu stát rekonstrukce již vybudovaných prostor. Investice budou hrazené z peněz EU, státního rozpočtu i vlastních zdrojů zemědělských podniků.
Ve zranitelných oblastech se budují například jímky na kejdu, hnojůvku a močůvku nebo zpevněná hnojiště. Podle ministerstva jsou investice do technologií jsou také důležitá kvůli ochraně ovzduší.
Odhad výše nákladů vychází z šetření, které loni proběhlo v zemědělských firmách, zohledňuje také rostoucí náklady na energie, ceny surovin i stavebních prací. Počítá také s neinvestičními náklady ve výši téměř 30 milionů korun na kontrolu plnění programu směrnice, monitoring kvality povrchových i podzemních a na revizi zranitelných oblastí. Materiál schválený vládou vznikl ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí a aktualizuje se na základě usnesení vlády každé dva roky.
ČTK