Odhady sklizně vypadají velmi dobře, nedostatek obilovin nehrozí, řekl dnes k prvním údajům o žních ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) při návštěvě zemědělského družstva v Živanicích na Pardubicku. Zemědělci sklidili čtvrtinu úrody ozimého ječmene, výnos je lehce nad průměrem loňského roku. Jde o šest tun ječmene na hektar, uvedl ministr.
„Podle prvních odhadů by sice sklizeň základních obilovin ve srovnání s loňskou nadprůměrnou úrodou měla mírně klesnout, ve srovnání s pětiletým průměrem jde ale o standardní dobrý rok,“ doplnil Výborný. Kombajny zatím sklidily obiloviny z více než 31.000 hektarů polí, což představuje asi 2,5 procenta osetých ploch.
Žně letos začaly o týden později než loni. „Už dnes je možné ujistit veřejnost, že obilí a potravin bude dostatek,“ řekl ministr. Česká republika ročně vyprodukuje kolem osmi milionů tun obilovin a kukuřice, pět milionů tun spotřebuje, zbytek vyváží. Ve třetích zemích je sucho a problémy s úrodou, tam může být odbytiště, dodal Výborný.
Ministr se neobává, že by v obilných skladech nebylo dost místa kvůli zásobám z loňska. Upozorňuje na to opakovaně Zemědělský svaz. Data, která jsou k dispozici, ukazují, že uskladnit novou úrodu problém nebude, uvedl Výborný. „Ve skladech část loňské úrody ještě skutečně je, zemědělci ji tam nechávali cíleně, protože počítali s cenovým vývojem na evropském trhu. Ten v tuto chvíli stagnuje, uvidíme, jak se bude vyvíjet. Bude záležet na dohodě o vývozu ukrajinského obilí. Pamatujme, že část bude určená na vývoz,“ řekl Výborný.
Podle ekonoma z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity Tomáše Maiera mohli čeští zemědělci celou loňskou úrodu bez problémů prodat, navíc v době, kdy ceny byly velmi vysoko. „Případné nedostatečné skladovací kapacity pro letošní rok si musí zemědělci přičíst na svůj vrub,“ řekl . Průměrná cena potravinářské pšenice podle Českého statistického úřadu v květnu klesla na 5767 korun za tunu, před rokem to bylo 8325 korun. Maier očekává, že letos se doposud rozkolísaný trh se zemědělskými produkty stabilizuje a cena pšenice by mohla klesnout i pod 5000 korun za tunu.
Ministr navštívil Zemědělské obchodní družstvo Bratranců Veverkových v Živanicích na Pardubicku. Podnik dosud sklidil ozimý ječmen, výnosy jsou nižší je celorepublikový průměr, 5,3 tuny z hektaru. Na Pardubicku jsou písčité půdy a výnosy jsou tam standardně nižší.
„Při dozrávání pomůže, když zaprší. Urychlí to proces dozrávání. V naší lokalitě od ledna do dubna jsme měli nadprůměrný úhrn srážek, pro nás jedině dobře. Loni jsme měli problém, že jsme sklidili o třetinu méně slámy, letos se toho nebojíme, vypadá, že bude dostatek,“ řekl předseda představenstva Vít Hejna.
Ministr dnes také dodal, že nemůže určovat cenu obilí a potravin. Má ale nepřímé nástroje, jak pomoci. Pokud by se ukázalo, že v řetězci, od zemědělce až po obchod, se objeví nějaké nekalosti, jako jsou třeba nepřiměřené marže, může využít svůj neformální vliv. „Pak abych jednal s antimonopolním úřadem, inicioval kroky dalších resortů, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí,“ dodal Výborný.
ČTK