Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ocenil, že se protesty českých zemědělců vůči politice Evropské unie až na drobné výjimky odehrávají v poklidu. S některými výhradami farmářů, které se týkají vysoké byrokratické zátěže nebo množství kontrol, souhlasí. Novinářům to řekl na tiskové konferenci v Praze. Stanovisko koaličních partnerů k návrhům na zlepšení stavu českého zemědělství, o kterých minulý týden jednal se zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a Asociací soukromého zemědělství, by měl obdržet do konce tohoto týdne, dodal.
„Dlouhodobě říkám, že mám totožné výhrady k tomu, jakým způsobem fungují někteří úředníci Evropské komise a zahlcují svými hlášeními nebo počty kontrol evropské zemědělce. Není možné tímto způsobem pokračovat nadále,“ řekl Výborný. Kvůli vysoké byrokratické zátěži podle něj čeští zemědělci často nemají čas vyjet na pole.
Zopakoval, že cíle unijní Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), proti kterým dnes také zemědělci protestují, musí být reálné. „Jsem rád, že dnes jasně zaznělo, že čeští zemědělci si uvědomují, že tato dohoda je naprosto zásadní a klíčová pro to, abychom udrželi kvalitní českou ornou půdu a naše životní prostředí,“ doplnil.
Bezcelní dohoda s Ukrajinou, která vyprší letos v červnu, by podle Výborného měla být prodloužena. Napadenou zemi je totiž potřeba nadále podporovat nejen vojensky, ale také ekonomicky, řekl. Dodal, že pro všechny zemědělce by měly platit stejné podmínky, aby tak čeští farmáři neztráceli svou konkurenceschopnost. Zároveň se vymezil proti tomu, jak někteří polští zemědělci na hranicích vysypávali pytle s ukrajinským obilím. „Myslím, že tohle není dobře,“ uvedl.
K návrhům na zlepšení stavu českého zemědělství, mezi něž patří například nedanění zemědělských dotací, Výborný řekl, že o nich v koalici jedná. Do konce týdne by měl obdržet stanovisko koaličních partnerů a v tom příštím o dopadech návrhů na státní rozpočet jednat například s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS).
K hranicím se Slovenskem, Polskem a Německem dnes v Česku na protest proti politice EU vyjelo asi 3000 kusů zemědělské techniky. Farmáři protestovali také v centrech některých velkých měst, informovala Agrární komora ČR. Do protestu se podle ní zapojilo několik tisíc českých zemědělců. Prezident Agrární komory Jan Doležal označil situaci farmářů za „skutečně zoufalou“.
Protestu se účastnili také zemědělci ze Slovenska, Polska a Maďarska, tedy zemí visegrádské čtyřky, nebo i Litvy a Lotyšska. Podpořit je měli i zemědělci z některých balkánských zemí včetně Bulharska, Chorvatska, Rumunska či Slovinska.
ČTK