Už třetí rok za sebou nenaplní vinaři kvótu pro výsadbu nových vinic. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) v tiskové zprávě uvedl, že kvóta pro letošní rok umožňovala výsadbu až 178,4 hektaru nových vinic, vinaři ale podali žádosti o osázení 81,2 hektaru.
„Úřad obdržel v zákonném termínu žádosti od 116 pěstitelů na celkovou výměru 81,2 hektaru. Stejně jako v roce předchozím budou všichni plně uspokojeni. Osazovat se budou moci plochy jak ve viničních tratích, tak i mimo ně,“ uvedla mluvčí úřadu Ivana Kršková.
Nejvíce žadatelů bylo z Moravy, a to ze slovácké podoblasti, druhý nejvyšší zájem byl z velkopavlovické podoblasti a třetí z mikulovské.
„Na vinařskou oblast Čechy připadá 14,6 procenta ze všech došlých žádostí, z toho 5,3 procenta z mělnické a 1,4 procenta z litoměřické podoblasti,“ dodala Kršková.
Od vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od roku 2016 se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o procento, což se od té doby každoročně opakuje.
Z letošní kvóty 178,4 hektaru zůstane 97,2 hektaru nevyužitých. Loni byla kvóta 180,7 hektaru, nevyužito zůstalo 41 hektarů. Poprvé vinaři stanovenou kvótu nevyčerpali v roce 2020, kdy mohli žádat o výsadbu na 181,4 hektaru a jejich žádosti pokryly 181,2 hektaru.
Pěstitelů s osázenými vinicemi ÚKZÚZ ke konci loňského roku registroval zhruba 14.000, meziročně to bylo o 642 méně.
ČTK