Více než polovina zemědělských podniků se letos chystá omezit chovy drůbeže kvůli nízkým výkupním cenám vajec a kuřat. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Agrární komory ČR (AK) a Českomoravské drůbežářské unie, který se uskutečnil na přelomu března a dubna. Omezit nebo ukončit chovy podniky plánují také kvůli vysokému nárůstu cen energií. Výsledky průzkumu, do kterého se zapojilo 54 podniků z celého Česka, zástupci obou profesních organizací zveřejnili na dnešní tiskové konferenci.
Omezit chovy drůbeže podle průzkumu plánuje 51,9 procenta podniků, dalších 5,6 procenta hodlá úplně skončit. Žádné změny naopak neplánuje 40,7 procenta respondentů a dvě procenta podniků plánují výrobu rozšířit.
V dubnu chovatelům podle komory meziročně stouply náklady na krmivo o 40 procent, na energie o 50 až 150 procent, ceny plynu stouply o 400 až 700 procent a nafty o 50 procent. „Chovatelé mají omezené možnosti promítnout tento růst do cen, za které prodávají své zboží,“ uvedla k výsledkům průzkumu tajemnice Agrární komory ČR Gabriela Dlouhá. O omezení produkce podle ní uvažují převážně menší podniky.
Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla za leden a únor průměrná cena jatečních kuřat 23,25 Kč za kilo. Průměrná cena vajec byla za stejné období 19,66 Kč za deset kusů. Komora upozorňuje na to, že výkupní cena kuřat i vajec se za posledních deset let téměř nezměnila.
Podle místopředsedy drůbežářské unie Zdeňka Mlázovského může dojít k dalšímu omezení chovů také kvůli plánovanému zákazu klecových chovů nosnic do konce roku 2026. Podle průzkumu plánuje do tohoto termínu omezit chovy 29,6 procenta dotázaných a skončit plánuje 18,5 procenta. S chovem naopak plánuje pokračovat 48,1 procenta respondentů a rozšířit ho plánuje 3,7 procenta dotázaných.
Podle Mlázovského zákaz klecových chovů přinese „konec éry levných vajec“ a hrozí, že se sníží soběstačnost Česka v produkci vajec. Chovatele podle něj čekají přestavby na volné chovy. V Česku je přitom v klecových chovech kolem 60 procent nosnic. „Problém je v tom, že na to chovatelé nemají peníze. Pomoc státu bude nutná,“ dodal.
Do průzkumu se zapojilo 54 podniků z celého Česka kromě Prahy, kde komerční chovatelé drůbeže nepodnikají. Přes 57 procent z podniků zapojených do průzkumu je střední velikosti, tedy s 26 až 500 zaměstnanci. Zhruba 22 procent tvoří malé podniky s 11 až 25 zaměstnanci. Zhruba sedm procent tvoří podniky do deseti zaměstnanců a OSVČ, velké podniky nad 500 zaměstnanců pak představují asi pět procent respondentů.
ČTK