Úroda jablek v sadech Tuchoraz na Kolínsku bude letos asi o 20 procent nižší než loni. Ze zhruba 220 hektarů jablečných sadů by měli zaměstnanci sklidit kolem 12.000 tun jablek, loni jich bylo 15.000 tun. Zejména kvůli nedostatku vláhy má zároveň přibližně 60 procent jablek menší velikost, než je ta, za kterou platí obchodní řetězce nejvyšší cenu. Za nižší úrodou letos stojí také jarní mrazy. Hlavní sklizeň začala v Tuchorazi na začátku září, nejpozdnější odrůda Braeburn se bude sklízet zhruba do 20. října. Řekl to majitel společnosti Sady Tuchoraz a předseda družstva Bohemia Apple Robert Vyšata. V celém Česku se podle posledních odhadů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského očekává meziroční pokles úrody jablek o 27 procent, měla by být na úrovni 100.564 tun.
„Pokles naší úrody koresponduje s celorepublikovými odhady, větší problém než celkově nižší úrodu ale vidím ve velikostním složení, kvůli nedostatku vláhy jablka nenarostla. V obchodních řetězcích se prodávají jablka za nějakou normální cenu, když mají průměr od 70 milimetrů výše, dlouhodobě se snažíme pěstovat v této velikosti 75 procent jablek, letos jich ale bude jen 40 procent,“ řekl Vyšata. Cena, za kterou řetězce vykupují menší jablka, je podle něj pod hranicí nákladů. „Pořád se to ale vyplatí víc, než je moštovat,“ doplnil.
Nižší úrodu podle něj stejně jako v celém Česku způsobil jednak nedostatek vláhy. „Průměrný roční úhrn srážek tady máme na úrovni 700 milimetrů, letos do začátku října zatím evidujeme 391 milimetrů. Část úrody zároveň poškodily jarní mrazy na přelomu dubna a května. Celorepublikový pokles úrody způsobilo i vykácení zhruba 11 procent ploch sadů. „To se nás naštěstí netýká,“ doplnil Vyšata.
Pěstitelům jablek podle Vyšaty dlouhodobě ubližuje dovoz levných polských jablek, prodávají kvůli nim pod náklady. Vláda minulý týden schválila mimořádnou podporu 243 milionů korun pěstitelům ovoce, zeleniny a chmele a producentům mléka. Ministerstvo zemědělství už dříve uvedlo, že tato odvětví jsou v důsledku války na Ukrajině nejvíce zasažena narušením trhu a potýkají se s výrazným zvýšením cen energií, krmiv nebo hnojiv. Dotace, ze které je zhruba 60 milionů korun určeno pro ovocnáře, ale podle Vyšaty kompenzují jen zlomek ztráty, navíc je tato dotace oproti předchozímu roku třetinová. „Zaspali jsme hlavně v investičních dotacích. Polsko, které je dvě hodiny kamionem, mělo výrazně vyšší dotace a další úlevy. Zemědělsky jsme sice celá Evropa na společném trhu, neplatí tady ale stejná dotační pravidla,“ upozornil Vyšata.
Tuchorazská pěstitelská společnost v posledních letech výrazně investovala například do přebudování starých hospodářských budov na moderní skladovací haly. Jablka pak díky nim a technologiím uchovávají po celý rok a postupně je expedují. Další investice ale nyní společnost neplánuje. „Čekáme, co bude, snažíme se spíš maximálně zlevnit provoz,“ řekl Vyšata. Sady a distribuční společnost Bohemia Apple mají 157 stálých zaměstnanců, desítky z nich jsou Ukrajinci. Při sklizni se do prací zapojuje až 250 lidí.
Středočeský kraj je největším regionálním producentem jablek v Česku, loni se v něm sklidilo přes 31.600 tun jablek, v celém Česku to bylo 130.000 tun.
ČTK