V Plzeňském kraji, kde začaly žně počátkem července, už zemědělci od konce minulého týdne sklízejí také ozimou pšenici, hlavní plodinu žní. V regionu ji pěstují na více než 59.300 hektarech, což tvoří 56 procent plochy osázené obilninami. Pod střechou už ji mají z více než 30 procent a její výnos zatím činí 6,41 tuny z hektaru, což je mírně více než loni. Údaje zveřejnilo ministerstvo zemědělství.
Nejvíce zatím zemědělci sklidili ozimého ječmene. V silech už je 95 procent jeho úrody z osázených 17.400 hektarů. Průměrný výnos činí 5,97 tuny na hektar, což je meziročně o šest procent víc. Řepky dosud sklidili 53 procent z celkem osázených téměř 27.900 hektarů. Její výnos 2,95 tuny na hektar je zatím stejný jako loňský průměr.
V regionu je zatím sklizena třetina obilovin z celkem 106.122 hektarů s průměrným výnosem 6,19 tuny na hektar, který je meziročně zatím o desetinu lepší. Farmáři v Plzeňském kraji teprve zahajují sečení žita a hybridní obilniny tritikale, kterých zatím odvezli z polí jen menší jednotky procent. Oves mají zatím na polích všechen.
Výnosy obilí jsou ze všech 14 regionů ČR čtvrté nejhorší a řepky vůbec nejhorší.
„Pokud budou pokračovat horka a nebude víc dnů pršet, tak bude většina sklizena už v první dekádě srpna. Loni to bylo ve třetím až čtvrtém srpnovém týdnu,“ řekl šéf krajské agrární komory a předseda Osecké zemědělské a obchodní společnosti Jaroslav Šíma. Kvalita obilí je podle něj dobrá, počasí tomu nahrává. Standardní výnos obilí potvrdil také Radovan Sochor z rodinného statku v Železném Újezdě na Plzeňsku. „Obilovina je suchomilná. Samozřejmě na začátek potřebuje vláhu, což měla. A teď má sucho a krásně dozraje, pokud se nestane nic zvláštního,“ řekl.
Dubnové vysoké výkupní ceny obilovin i řepky, z nichž měli zemědělci radost, poslední týdny stále klesají. „Snad se to po žních nějak zvedne,“ uvedl Šíma. Krmná pšenice se v dubnovém vrcholu prodávala za 9000 korun za tunu, teď je to 7000 Kč, u potravinářské pšenice jsou ceny o něco výhodnější. Řepka, která byla hodně přes 20.000 korun, je kolem 16.500 Kč za tunu. Cena ječmene je už pod 6000 Kč, což je za tři měsíce propad minimálně o 1000 korun.
ČTK