Ve východní části Německa se objevilo dalších pět divokých prasat podezřelých, že jsou nakažena africkým morem. Čtyři kusy byly ve spolkové zemi Braniborsko nalezeny mrtvé, jedno zvíře bylo kvůli nemoci utraceno. Podle braniborské vlády se nyní čeká na konečné výsledky testů z národní laboratoře, předběžné testy v místě nákazu potvrdily.
Podezřelá zdechlina divočáka se našla už minulý týden v okrese Spree-Neisse, který hraničí s Polskem a obklopuje braniborské město Chotěbuz. Nově nalezená mrtvá zvířata se objevila v Neuzelle v okrese Oder-Spree na sever od prvního nálezu, kde byl o víkendu vztyčen dvanáctikilometrový elektrický plot.
Onemocnění zabíjí divoká i domácí prasata, pro lidi nebezpečné není. Jeho šíření má ale nepříjemné ekonomické následky. Dovoz vepřového z Německa už zakázala Čína, Jižní Korea, Japonsko, Brazílie a Argentina. Německá vláda je se všemi zeměmi v kontaktu a snaží se zákaz zúžit pouze na vepřové maso z farem v dotčených regionech.
Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění. Vakcína neexistuje, nakažená zvířata se neléčí a musejí se usmrtit.
Nákaza se už dříve vyskytla v zemích střední a východní Evropy. V České republice v roce 2017 zasáhla Zlínsko. Od loňského dubna je ale Česko oficiálně zemí bez prasečího moru. V létě se nemoc objevila opět na Slovensku, mnoho případů letos zaznamenaly také Polsko či Maďarsko.
ČTK