V jižních Čechách začaly tento týden žně. Zatím jen v několika podnicích, jejichž pracovníci sklízí ozimý ječmen. Naplno propukne sklizeň zřejmě příští týden. Práce brzdí déšť, některá družstva přišla o úrodu kvůli krupobití. Ceny za obiloviny stouply meziročně o víc než sto procent. Řekla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
„Začátkem posledního červnového týdne vyjely sklízecí mlátičky do obilí, konkrétně do ozimých ječmenů, jen v jednotkách jihočeských podniků. Na většině území není zrno ještě dostatečně zralé. Pokud bude pokračovat teplé počasí bez výraznějších srážek, naplno se žně rozjedou příští týden. Do té doby se zemědělci věnují spíše sklizni objemných krmiv a senážování. Přestože zima a časné jaro byly velmi suché, následné deště situaci na polích zachránily a umožnily solidní vzcházení jařin a růst ozimých plodin. Kukuřice také vypadají slibně,“ řekla ředitelka.
Stav polních plodin se liší podle míst. Minulý pátek napršelo v kraji od 20 do 80 milimetrů. Žně zpomalily i deště v noci na dnešek. Některé podniky přišly o sklizeň kvůli kroupám. V zemědělském družstvu Hříšice na Jindřichohradecku poškodilo krupobití většinu polních porostů na 2000 hektarech. „Podnik bude mít problémy zabezpečit píci pro dobytek na zimu,“ řekla Šťastná.
Ceny za obiloviny stouply meziročně o sto procent i víc. Tuna pšenice stojí zhruba 350 eur (asi 8640 Kč) za tunu. „Ceny jsou vysoce nadprůměrné, vzhledem ke geopolitické situaci a k tomu, že se dá očekávat velký výpadek pšenice, olejnin z Ruska, Ukrajiny a Běloruska. I některé další světové trhy omezují vývozy pšenice nebo palmového oleje jako Indie nebo Indonésie,“ uvedla ředitelka.
Vysoké ceny jsou podle ní na první pohled pro zemědělce dobrá zpráva. Zároveň ale o to dražší bude výroba krmných směsí, které pak farmáři potřebují jako vstupy do živočišné výroby.
V posledních letech je česká produkce obilovin vyšší než spotřeba, o dva až tři miliony tun. Jednou z příčin je, že klesly stavy hospodářských zvířat. „Přestože produkujeme víc obilí, než spotřebujeme, většinu obilí může (letos) odsát poptávka z Blízkého východu, severní Afriky nebo Španělska, kde zaznamenali obrovský výpadek obilí z Ukrajiny,“ řekla ředitelka.
Jihočeští zemědělci sklidili loni 749.400 tun obilovin, meziročně o čtyři procenta méně. Ve srovnání s předchozím desetiletím byly ale hektarové výnosy nadprůměrné. Dosud nejvíc sklidili zemědělci loni ovsa, 45.736 tun. Řepku loni pěstovali na nejmenší ploše za posledních 15 let. Sklizeň jablek klesla meziročně téměř o 400 tun. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Zemědělci v kraji loni sklízeli obiloviny na 134.727 hektarech. Výnos byl 5,56 tuny z hektaru. Obilovin sklidili loni proti předchozímu roku o 31.000 tun méně. Sklizňová plocha meziročně stoupla, výnosy klesly. Jedinou základní obilovinou, jejíž sklizeň se zvýšila, byl oves.
ČTK