V jižních Čechách začaly žně, a to tradičně sklizní ozimého ječmene, která je zhruba v polovině. Výnos z něj je zatím 5,7 tuny z hektaru, proti loňsku zhruba o šest procent nižší. Kvůli horku ale trpí další plodiny suchem, na kamenitých polích je místy pšenice spálená. Pomaleji někde roste i kukuřice na siláž.
„Žně v Jihočeském kraji nabírají na obrátkách. V téměř stejném čase jako vloni. Z osmdesáti procent je ozimý ječmen posečený na Strakonicku, na Jindřichohradecku však do něj sklízecí mlátičky ještě nevjely. Z dosavadních výsledků vyplývá zjištění poměrně dobré kvality zrna, ale zhruba šestiprocentní snížení výnosu oproti loňsku,“ řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
Kvůli tomu, že málo prší a že je zároveň horko, začínají porosty trpět suchem. Zejména z míst s lehčí půdou a z níže položených oblastí hlásí pěstitelé zasychající pšenici. „Horké dny urychlují její zrání, stejně tak zrání semen řepky olejné. Pokud budou současné slunečné dny pokračovat, dá se předpokládat, že vhodná sezona pro sečení nastane již příští týden,“ uvedla ředitelka. Chovatelé skotu se kvůli suchu obávají, že nebudou mít dost krmení na zimu, protože kukuřice neroste, jak by měla. Horko dopadá negativně i na louky a pastviny.
Ozimý ječmen již sklidili zemědělci z družstva Třebonín. Leží mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi a hospodaří na 850 hektarech. „Ozimý ječmen jsme sklidili teď o víkendu, tam bych to považoval za slušný průměr, dalo nám to přes 60 metráků, i když horka se na tom podepsala. Drobet mi dělá starosti pšenice, protože horka jí dávají docela ceres. Zasychá to, kamenitější pole, která máme, tam je to takřka vyhořelé. Tu nejranější odrůdu, co máme, tam bychom mohli vyjet za tři dny, ale je to jen 30 hektarů,“ řekl předseda družstva Jan Rytíř.
Výnos šest tun z hektaru ozimého ječmene má i Zemědělské družstvo Horusice na Táborsku. Jak to bude u ostatních plodin, si prokurista Milan Houska netroufal odhadovat. „Jak jsou teď horka, strašně to zasychá. Zralé to není, abychom mohli síct. Je to velká loterie. Bude problém s kukuřicemi na siláž, chybí jim vláha. Potřebujeme, aby měla kolem dvou metrů. Touhle dobou je měla, kdežto letos má jenom kolem metru, protože se dlouho selo, jak bylo mokro. Normálně se seje kolem 20. dubna, letos až v květnu. Letos je to pro nás nepříznivý rok,“ řekl Houska. Družstvo hospodaří na 550 hektarech.
Zemědělcům teď dělají starosti i hrozící požáry, avizované bouřky s krupobitím a velký propad výkupních cen obilí i olejnin, jak dodala Šťastná.
ČTK