V Českých Budějovicích začne ve čtvrtek 50. ročník Agrosalonu Země živitelka. Tématem jubilejního ročníku bude z velké části právě jeho historie. Návštěvníci uvidí do úterý 27. srpna rekordní techniku jako nejvýkonnější kombajn na světě, nejvýkonnější traktor s plynulou převodovkou, nejvýkonnější sklízecí řezačku nebo nejsilnější traktor současnosti. Prezentovat se bude více než 600 vystavovatelů a přes 300 kusů hospodářských zvířat. Letošní novinkou bude odborný program zaměřený na samořídicí stroje, drony nebo umělou inteligenci, řekla mluvčí Výstaviště České Budějovice Michaela Čeňková.
„Chceme hlavně ukázat tu tradici, její fenomén od roku 1973 až do dnešních dnů. Dá se říci, že je to nejnavštěvovanější zemědělská výstava v České republice s pravidelnou účastí přes 100.000 návštěvníků a těší se obrovskému zájmu vystavovatelů,“ řekla Čeňková. Staré stroje budou vystaveny v pavilonu C1.
Kromě zemědělské techniky si návštěvníci mohou prohlédnout mnoho hospodářských zvířat. Letos se po dvou letech vrací Jihočeská beef show, při které se předvádějí tři plemena masného skotu, aberdeen angus, limousine a dexter, které je nejmenším evropským plemenem. Vystavovat bude také Svaz chovatelů ovcí a koz, lidé uvidí ukázky zpracování vlny, výroby sýrů, práce s ovčáckými psy a soutěž v rychlostním stříhání ovcí. Na předvadišti se budou procházet starokladrubští koně, jejichž chov trvá více než 400 let, budou i ukázky výcvikové hodiny žáků.
Pro děti je připraven Dětský zemědělský svět. V části areálu jsou naučné stezky, tvoření, lesní pedagogika, děti si vyzkouší sušení sena, orání půdy starým pluhem, dojení mléka, sázení rostlin, sklízení ovoce nebo soutěže se zemědělskou tematikou.
Návštěvníci starší 18 let se mohou zúčastnit soutěže o zahradní traktor v hodnotě 100.000 Kč a další ceny. „Stačí pouze registrovat zakoupenou vstupenku. Podobné soutěže se konaly i v minulosti, takzvané návštěvnické loterie, kdy bylo možné vyhrát zájezdy do zemí východního bloku nebo osobní automobil,“ řekla Čeňková.
Ve čtvrtek čeští politici a generální komisař české účasti na světové výstavě Expo 2025 v Ósace Ondřej Soška představí samostatný český pavilon. Česká republika se jako samostatný stát účastní světové výstavy EXPO pošesté. V Japonsku se bude prezentovat nejen české sklo a vážná hudba, ale i české inovace, nanotechnologie, startupy a talenty z regionů.
EXPO se stalo inspirací pro vybudování zemědělského výstaviště. Českobudějovický areál je z ptačí perspektivy podobný Heyselskému parku v Bruselu, kde byla výstava EXPO v roce 1958. Odkaz spočívá například v použití původního bruselského konceptu výstavního zahradního města. Proto Výstaviště v Českých Budějovicích vypadá jako přírodní park s množstvím výstavních expozic, které byly umístěné do malých pavilonů a jednoho velkého. Velmi podobná je i základní dispozice areálu. Zatímco v Bruselu je středová osa přerušena kruhem s dominantou Atomia, v Českých Budějovicích se v podobné pozici nalézala centrální plastika Zlatého klasu.
Výstavba areálu v Českých Budějovicích začala v roce 1959. První ročník Země živitelky se konal v roce 1973, kdy za 16 dní přišlo 510.000 návštěvníků. Rekordní počet lidí, 805.000, byl v roce 1976. Během let se počet výstavních dní zkracoval, až se ustálil na šesti. Země živitelka nebyla jen dvakrát, v roce 2002 kvůli povodni a v roce 2020 kvůli pandemii covidu-19.
ČTK