Zemědělci nebudou muset vysévat ohlášené meziplodiny kvůli přemnoženým hrabošům v 11 okresech, většinou v severních a středních Čechách. Sdělili to zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Státu budou zemědělci hlásit zásah vyšší moci, tedy hrabošů. Ve čtvrtek zveřejnil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) doporučení, aby zemědělci v místech s přemnoženými hraboši meziplodiny nevysévali, pro hraboše by sloužily porosty jako potrava a útočiště.
Zemědělci mohou zaoráním meziplodin dosáhnout na některé evropské dotace. Fond pak působí jako kontrolor dotačních podmínek. Meziplodiny se na orné půdě vysévají časově mezi dvěma hlavními plodinami, aby zlepšily půdní podmínky. V létě může jít například o hrách, kukuřici, bob nebo svazenku. Nejpostiženější okresy, kde stát povolil meziplodiny nevysévat, jsou Blansko, Chomutov, Jičín, Kladno, Litoměřice, Louny, Mělník, Most, Nymburk, Rakovník a Ústí nad Orlicí. V nich bylo alespoň pětkrát dosaženo nebo překročeno pětinásobku prahu škodlivosti, v létě jde o 1000 aktivních východů z nor na hektar.
„U okresů, které nejsou výše vymezeny, platí povinnost založit porost ozimé varianty meziplodiny. V případě, že meziplodina nevzejde, může žadatel podat ohlášení vyšší moci – výjimečných okolností z důvodu nadměrného výskytu hraboše polního, které bude doloženo odborným posouzením o poškození porostů,“ dodal SZIF.
Přemnožení hraboši letos poškodili ve Středočeském a Ústeckém kraji 80 až 90 procent úrody. Zemědělci proto volají po možnosti použít proti hlodavcům jed. Návrat k plošnému používání jedu Stutox podle nich bude možností, jak ochránit ozimy. Zemědělci je sejí převážně v září. Hraboši působí škody i na Chrudimsku, kde zlikvidovali minimálně 30 procent úrody. Na Královéhradecku dramatické přemnožení hlodavců nezaznamenali, přesto by řada zemědělců zásah proti hrabošům přivítala, uvedli v polovině srpna zemědělci.
ČTK