Úroda brambor v Česku by mohla být letos zhruba o deset až 20 procent nižší než loni. Řekl to místopředseda Českého bramborářského svazu Vlastimil Rasocha. Podle něj se nižší výnosy očekávají v celé Evropě. Sklizeň brambor na uskladnění je teprve na začátku. Zástupci svazu, ministerstva zemědělství a velkoobchodního řetězce Makro ČR podepsali memorandum, které má podpořit české producenty brambor. Podle údajů Českého statistického úřadu zemědělci letos osázeli bramborami o pět procent menší plochu než loni, zhruba 21.680 hektarů.
Pro české pěstitele je podle Rasochy zásadní situace na trhu v celé Evropě, kde klesly plochy brambor stejně jako v Česku. Nepříznivé podmínky během vegetačního období navíc podle pěstitelů způsobily snížení výnosů. Lze tak podle místopředsedy svazu bramborářů očekávat, že v jižní Evropě budou výnosy až o 30 procent nižší. Ve Francii, Nizozemsku nebo v Polsku budou výnosy pravděpodobně asi o deset až 20 procent nižší.
Plochy osevů klesají podle zemědělců proto, že brambory jsou náročná plodina a jejich pěstování je finančně mnohem nákladnější než třeba pěstování obilovin. „Plocha brambor za posledních deset let poklesla o 20 procent. Mění se také chování zákazníků, kteří preferují menší balení nebo hotové výrobky z brambor namísto dříve častého nákupu brambor na celou zimu a jejich uskladnění,“ uvedl Rasocha.
Pěstitelé jsou podle něj spokojeni za situace, kdy není cena zbytečně tak vysoká, aby odradila spotřebitele. Například na Slovensku jsou maloobchodní ceny brambor podle něj velmi vysoko – běžně kilogram v přepočtu až za 25 korun. V Česku přitom bylo ještě tento týden možno v akci koupit brambory i za méně než deset korun za kilogram, uvedl.
Memorandum pěstitelů brambor s ministerstvem zemědělství a společností Makro ČR zavazuje zúčastněné k podpoře a rozvoji tradičních produktů českého zemědělství. Náměstek ministra Petr Jílek k tomu řekl, že v posledních letech čeští spotřebitelé vyhledávají právě lokální potraviny. Firma Makro si pak stanovila za cíl prodat v obchodech místo syrových brambor na hranolky dovážených z Nizozemska českou produkci za deset milionů korun. Iniciativa s názvem České pole má také podpořit rozmanité spektrum odrůd pěstovaných v Česku nebo podpořit udržitelné zemědělství a obnovu půdy.
ČTK