Žádnou konkrétní dohodu mezi polskou a ukrajinskou stranou o požadavcích polských farmářů na omezení dovozu ukrajinských zemědělských výrobků nepřineslo jednání šéfů vlád obou zemí ve Varšavě. Premiéři Donald Tusk a Denys Šmyhal před novináři sice oznámili jistý pokrok v diskusi, konkrétní ale nebyli s tím, že je třeba další práce, napsala agentura AP.
Tusk podle polských médií vyjádřil podporu Ukrajině, která už déle než dva roky čelí ruské agresi, a upozornil, že chybí už jen krůček k omezení dovozu ruských a běloruských potravin tím, že Evropská unie na ně uvalí padesátiprocentní clo.
„Pokud jde o polskou podporu Ukrajiny, vše je bez debat. Může se na Polsko spolehnout. Jsme v této dramatické situaci spolu a budeme spolu,“ prohlásil polský premiér podle listu Gazeta Wyborcza.
Šmyhal přijel do Polska na jednání se svým protějškem, aby našli způsoby, jak řešit nespokojenost farmářů, která vedla k protestům, provázeným i násilím, a blokádám polských hraničních přechodů s Ukrajinou. Oba představitelé uvedli, že v rozhovorech padly určité návrhy, ale že je zapotřebí více práce.
Zemědělci v mnoha evropských zemích pořádají protesty zaměřené mimo jiné na levný dovoz z Ukrajiny. Mezi Kyjevem a jeho polským spojencem kvůli přílivu ukrajinské zemědělské produkce vzrostlo napětí, i když Kyjev argumentuje, že přes Polsko putuje do třetích zemí jen pět procent ukrajinského exportu.
Tusk navrhl zavést kvóty na dovoz, Šmyhal uvedl, že Ukrajina souhlasila s „určitými omezeními“, ale neupřesnil je.
„Hledáme dobré řešení pro obě strany, posunuli jsme se o krok dopředu,“ řekl Tusk. „Ani premiér Šmyhal, ani já nebudeme stoprocentně spokojeni, ale hledáme řešení, které zajistí základní ochranu polských zájmů,“ shrnul.
Šéf premiérovy kanceláře Jan Grabiec ještě před mezivládními rozhovory konstatoval, že stanoviska Varšavy a Kyjeva ohledně zemědělství jsou tak rozdílné, že nelze čekat průlom.
Příliv laciných ukrajinských potravin nejspíše vedl k protestům zemědělců více než Zelená dohoda, tedy klimatická politika EU, napsala Gazeta Wyborcza. Je to problém i proto, že bez podpory veřejného mínění a vyřešení hospodářských vztahů žádná vláda nebude schopna vojensky podporovat Ukrajinu, dodala.
EU se otevřela ukrajinským zemědělským produktům, aby napadené zemi pomohla získat peníze z vývozu poté, co ruská invaze v roce 2022 přerušila mnoho tradičních obchodních cest. Evropský parlament se však nedávno shodl, že by mohly být znovu zavedeny kvóty na některé ukrajinské komodity, aby se vyřešily stížnosti evropských farmářů, podotkla AP.
Z unijních statistik vyplývá, že loni dovoz zemědělských výrobků a potravin z Ukrajiny do EU klesl o deset procent na 11,8 miliardy eur, což je ale o 71 procent více než v předválečném roce 2021. V polském případě byl pokles dovozu z Ukrajiny o 37 procent na 1,7 miliardy eur větší než unijní průměr, ale přesto byl tento dovoz vyšší než v roce 2021. Podíl Ukrajiny v dovozu zemědělských výrobků a potravin do Polska klesl z 8,3 procenta v roce 2022 na 5,1 procenta v loňském roce, poznamenala Gazeta Wyborzca.
ČTK