„V roce 2022 suché a horké podmínky pozorované v různých regionech světa vedly k předčasným sklizním a průměrným objemům. Přesto se očekává celkově dobrá kvalita,“ uvedla OIV.
V Evropě deště na konci léta zmírnily negativní vliv sucha v Itálii a ve Francii. Vlny veder ale poškodily vyhlídky úrody ve Španělsku. V Evropské unii by letošní produkce měla činit 157 milionů hektolitrů, což je o dvě procenta více než loni. V Itálii OIV čeká stabilní produkci, ve Francii po špatné sklizni v roce 2021 předpokládá výrazné oživení a ve Španělsku pokles. Itálie, Francie a Španělsko patří mezi největší producenty vína na světě.
Ve Spojených státech by měla být letos produkce nižší o čtyři procenta a bude dokonce šest procent pod pětiletým průměrem. Vliv na to mají mrazy následované velkým suchem a souvisejícím nedostatkem vody.
Produkce na jižní polokouli by měla kvůli méně příznivému počasí klesnout proti rekordní úrovni z roku 2021 o sedm procent. Měla by ale odpovídat pětiletému průměru, napsala agentura Reuters.
ČTK